Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Gminy powalczą

17.07.2002 00:00

Jedenastu radnych do nowej Rady Powiatu wybiorą gminy miejsko-wiejskie i wiejskie powiatu raciborskiego - wynika z przyjętej przez Radę Powiatu uchwały w sprawie podziału Raciborszczyzny na okręgi przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Dwunastu radnych w nowej Radzie będzie miał Racibórz. Wybrani będą w trzech okręgach, takim samych, jak do wyborów Rady Miasta. Od października Rada powiatowa będzie miała nie 40, jak dotychczas, lecz 23 radnych.
 
Wskutek zmniejszenia liczby radnych, zdobycie miejsca w tym gremium będzie niezwykle trudne. Pięcioma mandatami będą się musieli podzielić kandydaci z Kuźni Raciborskiej, Rudnika i Nędzy. Te trzy gminy znalazły się bowiem w okręgu I. Drugi - sześciomandatowy tworzą: Krzyżanowice, Krzanowice, Kornowac i Pietrowice Wielkie.
 
Największe szanse na wprowadzenie swoich ludzi do Rady Powiatu mają dwa bloki: „Razem dla Ziemi Raciborskiej” (TMZR, Ruch Samorządowy „Racibórz 2000”, UW, Platforma Obywatelska, liderzy lokalnych komitetów, w tym działacze Mniejszości Niemieckiej) oraz Forum Samorządowe (radni obecnej Przyszłości Regionu Raciborskiego, dawniej AWS, Forum Raciborskiej Izby Gospodarczej i formalnie DFK). Kilka mandatów, najprawdopodobniej w mieście, przypadnie zapewne SLD. Partia ta ma zdecydowanie większe szanse w samym Raciborzu, jak w okolicznych wioskach.

(waw)

  • Numer: 29 (537)
  • Data wydania: 17.07.02