Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

W skrócie

17.07.2002 00:00

RACIBÓRZ
 
Referat Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu ogłosił listę szkół, w których pozostały wolne miejsca dla przyszłych uczniów klas pierwszych w roku szkolnym 2002/2003. Ze zgromadzonych danych wynika, że w ponadgimnazjalnych szkołach na terenie powiatu raciborskiego wolnych jest jeszcze 531 miejsc. Nabór uczniów do klas pierwszych w roku szkolnym 2002/2003 zakończony został już w liceach ogólnokształcących - tj. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Raciborzu (I LO), II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu i Zespole Szkół Ogólnokształ-cących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, gdzie w sumie zostało przyjętych 583 uczniów. Wolne miejsca czekają jeszcze w szkołach zawodowych i technikach: w Zespole Szkół Budowlanych w Raciborzu - 109 miejsc, w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu - 8 miejsc, w Zespole Szkół Zawodowych w Raciborzu - 131 miejsc, w Zespole Szkół Mechanicznych w Raciborzu - 42 miejsca, w Zespole Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej - 229 miejsc i w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach - 12 miejsc. Szczegółowych informacji udziela Referat Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu - tel. 32/ 418 11 35 lub 415 44 08 wew. 320.

15 lipca o godz. 15.00 Powiatowa Rada Sojuszu Lewicy Demokratycznej otworzyła swoje nowe Centrum Parlamentarno-Samorządowe, w którym jednocześnie mieszczą się biura senatora Bernarda Drzęźli i posła Zbyszka Zaborowskiego.

Zarząd miasta powierzył Róży Burek funkcję dyrektora Przedszkola nr 24 przy ul. Bielskiej. Będzie ją pełnić do 2007 r. Wcześniej dyrektora placówki nie udało się wyłonić w konkursie.

Rada Powiatu przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia dotyczącego określenia zasad i trybu współpracy w zakresie obsługi i finansowania stypendiów w ramach programu „Poprawa szans edukacyjnych dzieci z osiedli popegeerowskich” pomiędzy powiatem raciborskim a oddziałem terenowym Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Stypendia te są wypłacane dzieciom byłych pracowników PGR-ów. W tym roku wydatkowane zostanie na ten cel blisko 110 tys. zł.

Rada Miasta zatwierdziła podział miasta na nowe okręgi wyborcze przed zbliżającymi się jesiennymi wyborami samorządowymi. Miasto zostało podzielone na trzy okręgi, w których zostanie wybranych 23 radnych.

Bez zakłóceń przebiegają prace przy remoncie budynku ekspozycyjnego Muzeum. W starym kościele dominikanek jest wymieniana więźba i pokrycie dachowe (wartość prac 362 tys. zł). Odkuto zawilgocone tynki i założono na ich miejsce tzw. sanacyjno-renowacyjne. Na koniec na nowo zostaną pomalowane wszystkie pomieszczenia (koszt 25 tys. zł).

Trwają remonty w raciborskich szkołach. W Gimnazjum nr 1 przy ul. Kasprowicza trwa II etap remontu elewacji (wartość prac 40 tys. zł). W Gimnazjum nr 2 na Ostrogu trwa warty 50 tys. zł remont dachów. W Gimnazjum nr 5 przy ul. Opawskiej remontowane są sanitariaty oraz wejście do sali gimnastycznej. Największą wartość mają prace przy SP 7 na Ocicach. Budowana jest tu sala gimnastyczna, modernizowana kotłownia i instalacja centralnego ogrzewania, docieplane ściany. W SP 8 zakończyły się prace przy rozbudowie pływalni. W SP 18 i 14 odnawiany jest parkiet sal gimnastycznych, w SP 15 usuwana jest awaria węzła c.o., w SP 13 naprawiane są schody wejściowe do budynku. W Przedszkolu nr 23 przy ul. Mysłowickiej gruntownie remontowana jest kuchnia oraz część sanitarna i magazynowa. W żłobku przy ul. Słonecznej trwa remont pomieszczeń parteru. Przeniesie się tu filia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej z ul. Warszawskiej.

Rada Powiatu zgodziła się na sfinansowanie kwotą 13,45 tys. zł kompleksowego remontu dachu Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Zamkowej.

40 tys. zł Starostwo przekaże na wymianę okien w Zespole Szkół Specjalnych na Ostrogu.

„5 lat po powodzi 100-lecia” - to tytuł debaty telewizyjnej, którą wyemitował katowicki oddział Telewizji Polskiej. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali: Wojewoda Śląski, starosta raciborski i prezydent Raciborza, a także przedstawiciele Radia Vanessa. Głównym celem debaty było omówienie aktualnego stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego nadodrzańskich gmin. Zaproszeni goście wypowiedzieli się m.in., czy mieszkańcy gmin położonych nad Odrą mogą spać spokojnie i czy program zabezpieczenia przeciwpowodziowego „Odra 2006” ma szanse realizacji. Ponadto mówiono o tym, co udało się już zrobić w zakresie zabezpieczenia gmin nadodrzańskich przed powodzią i co jeszcze będzie zrobione.

Rada Powiatu przyjęła uchwały w sprawie odstąpienia do wydzierżawienia szpitaliku w Wojnowicach i ponownego przeznaczenia go do sprzedaży w trybie przetargu nieograniczonego. Przypomnijmy, że w dwóch poprzednich przetargach nie znaleziono chętnego na nabycie zabytku. Cenę wywoławczą ustalono wówczas na 800 tys. zł. Potem na wniosek Fundacji „Zielony Śląsk” zdecydowano o dzierżawie obiektu. Fundacja chciała wydzierżawić były szpital chorób płuc i gruźlicy i przystosować obiekt dla potrzeb mającej tu powstać filii zamiejscowej bielskiej Wyższej Szkoły Informatyki im. Tyszkiewicza. Przed wakacjami zrezygnowała z podpisania umowy dzierżawy. Jednocześnie poinformowała władze powiatu, w gestii których obiekt ten się znajduje, że wyraża chęć jego nabycia. Fundacja miała wyłożyć na adaptację w tym roku 100 tys. zł. Planowano, że już w październiku pojawią się tu studenci. Jak się okazało, obiekt wymaga remontu kapitalnego, znacznie kosztowniejszego niż wcześniej planowano. „Zielony Śląsk” nie jest więc w stanie wypełnić swoich wcześniejszych zobowiązań. Studenci pojawią się tu być może dopiero w roku przyszłym.

Już po raz drugi w okresie wakacyjnym Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu zaprasza do działającej już „Letniej szkoły dla rodziców”. Tematem wiodącym tegorocznej edycji szkoły jest dysleksja, czyli specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu. „Letnia szkoła dla rodziców” to oferta skierowana do rodziców, którzy chcą lepiej poznać swoje dziecko, poczuć się pewniej w roli rodzica, dowiedzieć się jak chronić dziecko przed zagrożeniami, nauczyć się wspierać rozwój dziecka lub też porozmawiać o nurtujących ich problemach. Przez cały lipiec, w godzinach od 9.00 do 13.00, specjaliści - pracownicy Poradni świadczyć będą bezpłatne usługi. W ubiegłym roku, zorganizowana po raz pierwszy przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Raciborzu, „Letnia szkoła dla rodziców” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu mieści się przy ulicy Jana 14. Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: (32) 415 35 47.

Rada Powiatu zgodziła się na likwidację Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego, który zawiaduje przychodniami lekarskimi na terenie Raciborza, w tym zakładowymi. Formalnie przestanie on istnieć z końcem tego roku. Od 1 października usługi lekarskie na miejsce ZLA świadczyć będzie spółka pracownicza NZOZ „Centrum Zdrowia” sp. z o.o.

Z bibliotecznej półki
 
W Wypożyczalni Głównej MiPBP przy ul. J. Kasprowicza 12 są już m in.: „Hipnoza” Hanny Krall, „Protokół Sigmy” Roberta Ludluma, „Tysiąc spokojnych miast” Jerzego Pilcha, „Córka dyrektora cyrku” Jostein Gaarder, „Halo, Wikta!” Katarzyny Piskarzewskiej, „A gdybym umarł” Hilary Norman, „Ostatni bastion Barta Dawesa” Stephena Kinga, „Świat w moich oczach” Józefa Czapskiego, Kapituła Diuny” Franka Herberta, „Świeto Kozła” Mario Vargas Llosy oraz „Czarownik Iwanow” Andrzeja Pilipiuka. W lipcu zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 9.00 do 16.00.

  • Numer: 29 (537)
  • Data wydania: 17.07.02