Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Powiało optymizmem

17.07.2002 00:00

Bezrobocie w czerwcu stanęło w miejscu. Oznacza to, że miejscowy rynek wygenerował dość dużo miejsc pracy, oby trwale, tak by jesienią bezrobotnych znów nie zaczęło szybko przybywać. Stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie około 13,1 proc. i należy do najniższych w kraju. Bezrobocie nadal pozostaje ogromnym problemem, bo bez zatrudnienia pozostaje ponad 5 tys. mieszkańców naszego powiatu. Wkrótce znajdzie je część absolwentów. W powiecie rusza program „Pierwsza praca”.
 
Po znacznym spadku liczby bezrobotnych w powiecie raciborskim w maju w stosunku do kwietnia, w czerwcu znów mamy do czynienia z miłą niespodzianką. Bezrobotnych było 5161, tylko o 24 więcej niż w maju. Taki wzrost, zdaniem Edmunda Stefaniaka - kierownika Powiatowego Biura Pracy w Raciborzu, powinien być odczytywany jako dobry sygnał. W czerwcu na rynku pracy pojawiło się wielu absolwentów. Ci, którzy nie kontynuują nauki na studiach przyszli do pośredniaka. Część zrobi to co prawda po wakacjach, ale już dziś można zaryzykować stwierdzenie, że rynek pracy na Raciborszczyźnie co prawda nie odżywa na tyle, by wpadać w euforię, ale prawidłowo reaguje na wiosenno-letnie zapotrzebowanie na pracowników. Trzeba też pamiętać, że w czerwcu zarejestrowali się ponownie w PUP-ie niedawni rachmistrzowie, a niektórzy absolwenci, głównie z wiosek wokół Raciborza, wyjechali do pracy na Zachodzie.
 
Absolwenci powinni być zresztą najbardziej zadowoleni z czerwcowych danych PUP-u. Bezrobocie wśród nich spadło z 186 do 124 osób. Jeszcze w maju bez pracy było 40 młodych ludzi z wykształceniem wyższym, w czerwcu już 35. W przypadku osób z wykształceniem średnim zawodowym i policealnym z 84 do 72, po LO z 23 do 10, a po zawodówce ze 136 aż do 7. Boom na młodych po zawodówkach oznacza, że rynek stworzył wiele ofert pracy nie wymagającej większych kwalifikacji.
 
Na ostatniej sesji Rady Powiatu przyjęto uchwałę w sprawie realizacji Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „Pierwsza praca”. Będzie on realizowany przez powiat i samorządowe województwo śląskie, a jego budżet wyniesie 235 tys. zł. 200 tys. zł ma pochodzić z dofinansowania z budżetu resortu pracy. Pieniądze zostaną wydane na: szkolenia - 20 osób (30 tys. zł), staże absolwenckie - 45 osób (145,2 tys. zł), umowy absolwenckie - 14 osób (39,8 tys. zł). 20 tys. zł ma być przeznaczone na pożyczkę dla jednej osoby decydującej się rozpocząć działalność gospodarczą. Wdrożenie programu pozwoli zredukować bezrobocie wśród absolwentów w sumie o około 80 osób.

(waw)

  • Numer: 29 (537)
  • Data wydania: 17.07.02