Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Fałszywa prokurator

17.07.2002 00:00
Pod koniec czerwca Renata G. wyłudziła w jednym z wodzisławskich kiosków karty telefoniczne o wartości 1408 zł. Posługiwała się przy tym fałszywym identyfikatorem Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu. Oszustka ma już na swoim koncie więcej tego rodzaju czynów.

20 czerwca Renata G. podeszła do kiosku „Ruchu” w Wodzisławiu i przedstawiła się jako prokurator wodzisławskiej Prokuratury Rejonowej. Okazała przy tym sfałszowany identyfikator. Zażądała od sprzedawczyni wydania kart telefonicznych, które miały być rzekomo wadliwe. Pokrzywdzona kioskarka spełniła jej żądanie, natomiast „pani prokurator” sporządziła protokół przeszukania. Dzień wcześniej Renata G. dokonała podobnego wyłudzenia w Radlinie podając się za prokurator Ewę Pląsek. Uzyskała 8 kart telefonii komórkowej o wartości 319 zł. Obie pokrzywdzone kobiety rozpoznały podejrzaną jako rzekomą „panią prokurator”.
 
Renata G. została zatrzymana, a w wyniku przeszukania jej bagażu ujawniono identyfikator na nazwisko Ewy Pląsek oraz inne sfałszowane dokumenty - protokoły przeszukań z pieczęcią Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu i teczkę z napisem „Akta - protokoły przeszukań”. Ustalono, że Renata G. w Zebrzydowicach w celu użycia jako autentyczny podrobiła identyfikator, który miał poświadczać sprawowanie przez nią funkcji prokuratora wodzisławskiej Prokuratury Rejonowej. Przerobiła również druk procesowy protokołu przeszukania. Zakleiła wpisaną treść, nakleiła pieczątkę Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu, po czym tak spreparowany dokument skserowała.
 
To nie pierwsze oszustwa Renaty G., w kwietniu skierowano przeciwko niej akt oskarżenia o podobne przestępstwa, a toczy się również dochodzenie o wyłudzenie mienia wartości 3 tys. zł w jednym z wodzisławskich sklepów. Podawała się ona za przedstawicielkę domu dziecka i okazała sfałszowany dowód wpłaty. Dokonywała też podobnych przestępstw na terenie Jastrzębia. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec oszustki areszt tymczasowy.

(jak)

  • Numer: 29 (537)
  • Data wydania: 17.07.02