Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (536) Data wydania: 10.07.02

Rycerstwo to nie zabawa – to sposób na życie

Rycerz uderzył. Topór z hukiem trafił w środek tarczy. Posypał się deszcz iskier. Po chwili następne cięcie - miecz ze świstem przeciął powietrze. Rycerz zasłonił się resztkami sił. Był już zmęczony walką. Ciężkozbrojny rywal nie czuł litości. Chodziło tu bowiem o honor białogłowy... Podczas średniowiecznej zabawy, jaka odbyła się 6 i 7 lipca można było obejrzeć pokazy tańców średniowiecznych... ...tak jak przed wiekami, czarownice stanęły przed obliczem kata pod zarzutem działania z czartowskich rozkazów... ...a kiedy zapadł zmierzch raciborzanie byli świadkami spektakularnego przedstawienia igrania z ogniem... ...a w kaplicy zamkowej czekały inne atrakcje...

Nie było tu jednak zabitych, nie było zwyciężonych, nie było zwycięzców. Bo nie byliśmy w średniowieczu. Choć tak jak przed wiekami próbowano spalić czarownice, które jako wspólniczki diabła, stanęły przed obliczem kata pod zarzutem szkodliwego działania pod wpływem czartowskich rozkazów. Ostatecznie jednak domniemane czarownice i tak zostały odbite i uniknęły sromotnej kary. Była też i wróżka, i ludzie tańczący z ogniem, i rzemieślnik wyrabiający ozdoby z mosiądzu. A wszystko to zainscenizowano podczas średniowiecznych zabaw rycerskich, jakie odbyły się na dziedzińcu zamkowym w sobotę i niedzielę, 6 i 7 lipca. Wtedy też do naszego grodu zjechało ponad dwadzieścia dam i wojów z Czech, Opola, Wrocławia, Krakowa i Raciborza. Gospodarze zabawy - rycerze z Opolskiego Bractwa Rycerskiego wraz z zarządcami zamku, Starostwem Powiatowym i sponsorami przygotowali tę dwudniową imprezę tak, by bawili się zarówno widzowie, jak i cała rycerska brać.
 
W sobotnie popołudnie, tuż po uroczystym powitaniu rycerstwa, rozpoczęły się na dobre pokazy walk, uzbrojenia, strojów, tańców dawnych, jakie zaprezentowali członkowie grupy Gonfanon z Czech, Opolskiego Bractwa Rycerskiego oraz Chorągwi Rycerstwa Śląskiego Vratislavia z Wrocławia. W niedzielę, do grona miłośników kultury średniowiecznej dołączyli jeszcze tancerze z grupy Gayarde oraz niezłomni wojowie w szkockich kiltach z XXXIX Najemnego Regimentu Szkockiego z Wrocławia.
 
Raciborzanie, którzy przybyli na festyn, a było ich niemało, mieli okazję nauczyć się strzelania z łuku i kuszy, co, jak się okazało, nie było wcale takie łatwe. Najmłodsi uczestnicy zabawy mogli też nauczyć się kilku średniowiecznych tańców oraz z bliska przyjrzeć się orężowi, jakie rycerstwo przywiozło ze sobą. Podobnie jak w ubiegłym roku, w kaplicy zamkowej wystawiono także prace artystów. Swoje fotografie, przedstawiające scenki z ubiegłorocznego Turnieju o Miecz Mieszka Plątonogiego oraz mury kaplicy, wyeksponował fotografik Bolesław Stachow, a umiejętności malowania znaków i herbów zaprezentowała artystka z Wrocławia, która, za pośrednictwem kart Tarota, przepowiadała też zainteresowanym przyszłość. Pomagał jej w tym, nie czarny kot, lecz całkiem sympatyczny pies w ciekawym odzieniu.
 
Podobnie, jak podczas zabaw rycerskich, które odbywały się w ubiegłym roku w sierpniu i wrześniu, białogłowy i wojowie przemaszerowali kolorowym korowodem wokół rynku, zachęcając raciborzan do wspólnej zabawy. Jednak tym razem nie spalono już wioski „Nędzno Małe”, choć przy stosie i katowskim pieńku znowu się zakotłowało. Zaś uwieńczeniem każdego dnia weekendowej zabawy były projekcje dwóch filmów - „Quo Vadis” i „Wiedźmina”.
 
Choć średniowieczny festyn nie odbył się na tak wielką skalę jak w ubiegłym roku, zabawa była bardzo udana. Dopisała pogoda i dopisali widzowie. A to przekonało wszystkich, że organizowanie w Raciborzu imprez w duchu kultury średniowiecznej ma sens i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem raciborzan.

Ewa Wawoczny