Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Kronika

03.07.2002 00:00
  • Tradycyjnie już od wielu lat w Sanktuarium Matki Bożej Raciborskiej co roku obchodzone są uroczyście w formie odpustu trzy święta maryjne. W niedzielę 7 lipca odbędą się uroczystości Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kazania wygłosi o. franciszkanin z Włoch, a główne msze odprawione zostaną przy ołtarzu polowym na placu kościelnym o godz. 9.30 i 11.00. Podobnie uroczyście obchodzone będzie jeszcze 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 15 września Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
  • Już po raz kolejny grupka młodych raciborzan wybrała się pieszo z Raciborza na Górę św. Anny. Izabella i Rajmund Kolarczykowie zamieszkali obecnie w Bawarii, Herbert i Artur Bulenda z Leverkusen oraz Roland Kalus i Jan Manderla z par. św. Mikołaja wyruszyli na pielgrzymkę tuż po godz. 5.00. Z krótkimi przerwami na odpoczynek odległość 55 km pokonali w ciągu ok. 10 godzin. O godz. 15.30 w bazylice św. Anny dziękowali za doznane łaski prosząc jednocześnie o dalszą pomoc Bożą dla swoich rodzin.
  • 29 czerwca z Raciborza-Płoni wyruszyła autokarowa pielgrzymka do Fatimy organizowana przez proboszcza o. Justyna Przybyłę. Na trasie 49 pielgrzymów odwiedzi zabytki sakralne w następujących miejscowościach: Mariazell, Einsideln, Genewa, Lourdes, Avilla, Fatima, Lizbona, Sevilla, Gibraltar, Villa Real, Salelia, Barcelona,Mont Serat, Loano, Verona i Padwa. Stąd nastąpi powrót do Raciborza 14 lipca.
  • Osoby niesłyszące i słabosłyszące z terenu Raciborza 6 lipca wezmą udział w pielgrzymce autokarowej do Kałkowa koło Radomia, gdzie znajduje się Sanktuarium Maryi - Matki Ziemi Świętokrzyskiej. Na miejscu razem z nimi modlić się będą: duszpasterz głuchoniemych ks. prał. Jan Szywalski oraz katechetka s. Monika. Natomiast tradycyjnie już 4 sierpnia odbędzie się pielgrzymka tej grupy na Górę św. Anny. Przedtem od 2 do 4. 08. zorganizowane zostaną tam rekolekcje przygotowujące niesłyszących i słabosłyszących do sakramentu małżeństwa.
  • 18 maja odbyła się piesza pielgrzymka z parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łubowicach do Sanktuarium Matki Bożej w Raciborzu. Prawie 16-km trasę tam i z powrotem pieszo przeszło ok. 100 młodych osób z modlitwą i śpiewem na ustach.
  •  Ciekawy zwyczaj corocznego obchodzenia 50 rocznicy I-szej Komunii Świętej zorganizowano w parafii p. w. św. Krzyża w Raciborzu - Studziennej już w 1996 r. Ostatnio taka uroczystość kościelna połączona ze wspólnym obiadem odbyła się 30 czerwca. Są to interesujące spotkania po wielu latach ludzi, którzy wspólnie kiedyś przygotowywali się do tego sakramentu i po raz pierwszy przystąpili do Stołu Pańskiego. Wielu uczestników przybyło z zagranicy oraz z innych regionów Polski

Kronikę zredagował
Krystian Niewrzoł

  • Numer: 27 (535)
  • Data wydania: 03.07.02