Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Z nami bezpieczniej

03.07.2002 00:00

Zbliżające  się wakacje letnie witane są zawsze z ogromną radością. Piękna, ciepła pogoda, las, góry,  woda i ruch na świeżym powietrzu oto nierozłączne warunki wakacyjnego wypoczynku. Do szczególnie niebezpiecznych miejsc podczas wypoczynku  jest woda. Co roku spotykamy się z utonięciami, a przyczyną tego jest - brak umiejętności pływania, brawura, alkohol i coraz częściej narkotyki.
 
Oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Raciborzu przy współpracy ze Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta i ZSzOMS organizuje od kilku sezonów pokazy ratownicze. W tym roku odbyły się one na krytej pływalni SMS w  dniach 5/7 czerwca dla szkół gimnazjalnych i szkół średnich.
 
Głównym celem tych pokazów było uświadomienie młodzieży o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać podczas kąpieli na akwenach wodnych niestrzeżonych (żwirownie stawy, rzeki), a także w jaki sposób można pomóc osobom, które w nieoczekiwanych okolicznościach znalazły się w wodzie. Pokazy obejmowały m.in. techniki pływania stylami ratowniczymi, techniki  holowania osoby ratowanej, skoki ratownicze na wodzie płytkiej i głębokiej,  umiejętność pływania w ubraniu, udzielanie pomocy tonącemu przy użyciu sprzętu ratunkowego, reanimację na fantomie w wykonaniu przeszkolonych ratowników. Pokazy ratownicze prowadził prezes raciborskiego  WOPR-u Piotr Krużołek.

S. Szwed

  • Numer: 27 (535)
  • Data wydania: 03.07.02