Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Wieści gminne

03.07.2002 00:00

Kuźnia Raciborska

W Urzędzie Miejskim działa już biuro paszportów, czynne codziennie w dni robocze od godz. 7.30 do 15.30. Czas oczekiwania na paszport wynosi obecnie około 2 miesiące.
 
Na wniosek dyrektora Miejskiego Zespołu Oświaty zarząd miasta zgodził się na obniżenie w czerwcu o połowę opłaty stałej w przedszkolach i stołówkach szkolnych.
 
Kuźnia Raciborska przystąpi oficjalnie do prac w komitecie organizacyjnym wojewódzkich dożynek, które we wrześniu odbędą się w Raciborzu.
 
Koło DFK w Turzu nie wyraziło ochoty na przejęcie budynku tutejszego byłego przedszkola.
 
Jest już czynny ośrodek wodno-rekreacyjny „Wodnik” w Kuźni Raciborskiej. Przydatność akwenu do kąpieli potwierdził Sanepid. Nowy dzierżawca wykonał niezbędne remonty i odnowienia. Działać będzie gastronomia. Wstęp dla dzieci wyniesie 2 zł, dla dorosłych 4 zł.

Krzanowice
 
26 czerwca odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej. Głównym tematem obrad będzie gminna oświata i sprawy bezpieczeństwa.
 
30 czerwca Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Raciborzu oraz Urząd Miejski w Krzanowicach zorganizowały wyjazd na dni otwarte do Śmiłowic. Rolnicy będą mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi technologiami prowadzenia upraw i plantacji oraz zakupić po okazyjnych cenach sadzonki drzew i krzewów.

Pietrowice Wielkie
 
14 czerwca odbyła się kolejna sesja Rady Gminy. Głównym tematem obrad była prywatyzacja ośrodka zdrowia w Pietrowicach Wielkich.
 
Zarząd Gminy podjął uchwały o ogłoszeniu konkursów na stanowiska dyrektorów placówek szkolnych w Samborowicach, Cyprzanowie, Makowie i Krowiarkach.
 
Gmina przystąpiła do współfinansowania punktu konsultacyjnego Doradztwa Metodycznego w Raciborzu.
 
Ukazał się nowy folder o gminie w językach polskim i niemieckim. Ukazuje on historie i obecny stan 11 sołectw na jej terenie, system oświaty gminnej i rolnictwo.
 
Uczniowie z klas III z Samborowic i Pawłowa przebywali w czerwcu za „zielonej szkole” w Hiszpanii.
 
Pomimo kapryśnej pogody odbyły się przełożone wcześniej festyny szkolne, zorganizowane w Cyprzanowie i Pietrowicach Wielkich z okazji Dnia Dziecka.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się 20 czerwca w sali OSP w Pietrowicach Wielkich dla uczniów miejscowego gimnazjum.
 
Zakończono spis rolny w gminie. Dane o miejscowych gospodarstwach spisywało 34 rachmistrzów.

Mija pierwszy miesiąc, od kiedy wnioski paszportowe mieszkańców gminy są przyjmowane w punkcie w Urzędzie Gminy. Do tej pory złożono ponad sto wniosków, które są przyjmowane na bieżąco.
 
31 maja w Pietrowicach Wielkich zorganizowany został „Dzień bez tytoniu”. Pacjenci mogli korzystać w miejscowym ośrodku zdrowia z bezpłatnych porad specjalistów (m.in.psychologa) i wykonywać badania dodatkowe. Rozdawano tez materiały edukacyjne o szkodliwości palenia papierosów. Program nie był w tym roku w ogóle wsparty przez ministerstwo zdrowia.
 
W Zielone Światki przy kościółku św. Krzyża odbyło się spotkanie rolników połączone z mszą św., celebrowana przez biskupa Jana Kopca z Opola.
 
Rada Gminy przyjęła na sesji 17 maja sprawozdanie z komisji rewizyjnej z działalności Zakładu Budżetowego Komunalka.
 
25 maja przy  kościółku św. Krzyża odprawiona została coroczna msza św. w intencji strażaków z jednostek działających na terenie gminy. Druhowie Leonard Zając i Franciszek Sitek otrzymali wyróżnienia za wieloletnia działalność w jednostce OSP Pietrowice Wlk.
 
Dokładnie 91 absolwentów z gimnazjum w Pietrowicach Wlk zakończyło tegoroczny rok szkolny. Uroczyste zakończenie odbyło się 25 maja w sali OSP w Pietrowicach Wlk. Gimnazjum to zajęło pierwsze miejsce w rankingu gimnazjów na terenie powiatu raciborskiego pod względem wyników w olimpiadach przedmiotowych.
 
26 maja odbył się festyn szkolny w Krowiarkach oraz w Pawłowie, natomiast 30 maja imprezę zorganizował LKS Cyprzanów dla oldbojów i trampkarzy.

Pogrzebień
 
25 czerwca w godzinach wieczornych grupa młodzieży gimnazjalnej rozpaliła ogień na terenie lasu Zapaścia. Dzięki natychmiastowej interwencji społecznego opiekuna przyrody Romana Pieły, mieszkańca Pogrzebienia, nie doszło do pożaru o takim zasięgu, jaki miał tu miejsce wiosną 1996 roku. Wtedy pożar gasiły dwie jednostki straży pożarnej. Spaliło się 1,5 ha lasu.

Kornowac
 
8 lipca w Rzuchowie (gmina Kornowac) gościć będzie znany uzdrowiciel Clive Harris.

  • Numer: 27 (535)
  • Data wydania: 03.07.02