Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Wyróżniona podwójnie

03.07.2002 00:00
Teatr „Agrafka”, działający od siedmiu lat przy Raciborskim Centrum Kultury, zdobył kolejny laur. Tym razem młodzi aktorzy otrzymali trzecią nagrodę oraz specjalną nagrodę publiczności na festiwalu teatralnym „Heca 2002” w Płocku.

Niecały miesiąc temu, 6 i 7 czerwca, Teatr „Agrafka” gościł w Płocku na XII Ogólnopolskim Kramiku Teatralnym „Heca”. Na festiwal, drogą eliminacji, zakwalifikował się co czwarty zespół, który wysłał do organizatorów kasetę video z nagraniem spektaklu. Młodzież z „Agrafki” brała udział w „Hecy” już czwarty raz. W tej edycji raciborzanie zaprezentowali przedstawienie pt. „Umrzeć z miłości” w reżyserii Jolanty Dzumyk, instruktora teatralnego RCK-u. Powstało ono na podstawie tekstów Danuty Wawiłow, a scenariusz przygotował cały zespół teatralny wraz z opiekunką. Postacie w spektaklu stworzyli gimnazjaliści: Magda Tabor, Bartek Nurek, Szymon Podhorodyński, Asia Kędzierska, Hania Żurek, Samia Grabowska, Martyna Baranowska, Julia Bula, Julka Pawlak, Martyna Zakrzewska i Marysia Paskuda. Aktorom przygrywał Grzegorz Tarnowiecki.
 
W płockim przeglądzie wzięło udział szesnaście zespołów z całej Polski, począwszy od grup przedszkolnych, a na zespołach licealnych skończywszy. Wszystkie prezentacje startowały w jednej kategorii, bez podziału na grupy wiekowe. „Agrafka” została wyróżniona podwójnie. Otrzymała III nagrodę oraz Specjalną Nagrodę Publiczności przyznaną przez Jury Dziecięce. Jurorzy stwierdzili, że zespół jest na wysokim poziomie wykonawczym. Nagrodę przyznano za dowcip i wspaniałe kreacje aktorskie. Przyznali również, że dawno nie byli tak rozbawieni dziecięcym teatrem amatorskim - mówi Jolanta Dzumyk.
 
Najprawdopodobniej już we wrześniu będzie można obejrzeć spektakl „Umrzeć z miłości” podczas obchodów 90-lecia Domu Kultury „Strzecha”. A miesiąc później aktorzy - amatorzy udadzą się do Budapesztu, by zaprezentować tę inscenizację tamtejszej Polonii.

E.Wa

  • Numer: 27 (535)
  • Data wydania: 03.07.02