Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

W skrócie

03.07.2002 00:00

RACIBÓRZ

Już po raz drugi w okresie wakacyjnym Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu zaprasza do „Letniej szkoły dla rodziców”. Tematem wiodącym tegorocznej edycji szkoły jest dysleksja, czyli specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu. „Letnia szkoła dla rodziców” to oferta skierowana do rodziców, którzy chcą lepiej poznać swoje dziecko, poczuć się pewniej w roli rodzica, dowiedzieć się jak chronić dziecko przed zagrożeniami, nauczyć się wspierać rozwój dziecka lub też porozmawiać o nurtujących problemach. Przez cały lipiec, w godzinach od 9.00 do 13.00, specjaliści - pracownicy Poradni świadczyć będą bezpłatne usługi. W ubiegłym roku, zorganizowana po raz pierwszy przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Raciborzu, „Letnia szkoła dla rodziców” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu mieści się przy ulicy Jana 14. Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: (32) 415 35 47.

Delegacja powiatu raciborskiego w osobach starosty Marka Bugdola oraz przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Panka zakończyła wizytę w litewskim regionu Širvintos. Głównym jej celem, przypomnijmy, było podpisanie listu intencyjnego w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy naszym powiatem a regionem Širvintos, który nawiązał dotychczas kontakty zagraniczne z samorządami w Norwegii i Niemczech, a także w Polsce (Gmina Jasienica). Do współpracy z Raciborszczyzną chcą się również włączyć Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Litwie „Wilia” oraz Związek Polaków na Litwie. Strona litewska wstępnie wyraziła zainteresowanie współpracą z Powiatem Raciborskim głównie w zakresie opieki społecznej i oświaty, a także gospodarki.

Zgodnie z zapowiedzią Mirosława Lenka do końca tej kadencji samorządu raciborski Ośrodek Pomocy Społecznej ma skupić prowadzoną działalność w swojej siedzibie przy ul. Sienkiewicza. Będzie ponadto działał Dom Dziennej Pomocy OPS-u przy ul. Ocickiej jak i dwa mieszkania ochronne. Z firm i podmiotów, które wynajmowały lokale przy ul. Sienkiewicza została już tylko jedna - biuro rachunkowe.

„Masz talent? Może masz już jakieś osiągnięcia? To jest szansa dla Ciebie!” - tak Raciborski Fundusz Lokalny zachęca uzdolnioną raciborską młodzież do starań o stypendium z programu „Agrafka”, finansowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Pomoc mogą uzyskać uczniowie gimnazjów, liceów oraz szczególnie utalentowani studenci nauk ścisłych, humanistycznych oraz artystycznych, pochodzący z niezbyt zamożnych rodzin i mieszkający w Raciborzu. Szczegółowe informacje można uzyskać w RFL przy ul. Rzeźniczej 8 codziennie w godzinach od 12.00 do 13.00, osobiście lub pod numerem telefonu 418 15 92. Wnioski przyjmowane są do 19 lipca.

Zarząd miasta chce zmienić uchwałę w sprawie odpłatności za przyrządzanie posiłków w przedszkolach publicznych. Nie zmieni ona jednak kwoty opłaty, lecz wprowadzi zwolnienie z odpłatności dla dzieci niepełnosprawnych zakwalifikowanych do grup specjalnych i integracyjnych.

Jedynie za 6 zł będzie można obejrzeć w czasie wakacji w kinie „Bałtyk” filmy dla dzieci. 4.07 „Królewnę Śnieżkę”, 9 i 11.07 „Nowe szaty króla”, 16 i 18.07 „Atlantydę”, 23 i 25.07 „Asterix i Obelix kontra Cezar”. Wszystkie seanse odbywać się będą o godz. 10.00.

26 czerwca w klubie NOT w Raciborzu odbyła się Powiatowa Konferencja Programowa z udziałem parlamentarzystów SLD. Miała na celu przygotowanie programu, który będzie prezentowany podczas tegorocznych wyborów. Uczestniczył w niej poseł Zbyszek Zaborowski, senator Adam Graczyński i radny sejmiku woj. śl. Jerzy Pistolek. Po niej z prelekcją na temat rolnictwa w Unii Europejskiej wystąpił Jerzy Pistolek. Od lipca biuro poselskie Rady Powiatowej SLD Zbyszka Zaborowskiego i senatora Bernarda Dżęźli mieścić się będzie przy ul. Batorego 4/2b, tel. 415 44 70.

Bilety na miejskie kąpielisko w Oborze są droższe niż przed rokiem i kosztują 2 zł. Pierwsze wakacje działalności basenu potraktowano na zasadzie promocji i wejściówki były o złotówkę tańsze. W najbliższej okolicy, jak zapewniają władze Raciborza, to i tak niska cena. Bezpłatny rok wcześniej parking przed kąpieliskiem teraz też kosztuje - 3 zł.

168 osób wyjechało na I turnus obozu wypoczynkowego w Pleśnej, który organizuje Gmina Racibórz. Oprócz tej grupy wypoczywa tam również 22 Białorusinów, których pobyt (na 6 dni) sfinansował w części samorząd miejski. Wcześniej przebywali w Raciborzu dzięki Genowefie Arciemowicz, która organizuje od lat wizyty gości ze Wschodu w naszym mieście. Białorusini udadzą się z Pleśnej do Kołobrzegu i stamtąd wrócą do swego kraju. I turnus obozowy kończy się 13 lipca. Uczestników przywiezie pociąg, który oczekiwany jest ok. godz. 8.32.

Magistrat ustalił już datę oficjalnego rozpoczęcia nowego roku szkolnego (2002/03). Odbędzie się ono w SP 7 na Ocicach. Wybór nieprzypadkowy, bo 2 września oddana zostanie tam do użytku nowoczesna sala gimnastyczna, której budowa dobiega powoli końca.

Chociaż prasa ogólnopolska i radio „trąbią” niemal bez przerwy o nowych możliwościach uiszczania opłat za telefony TP S.A. pod kasami w jej raciborskim oddziale wciąż ustawiają się długie kolejki. Przypominamy, że w wakacje (do końca sierpnia) rachunki można płacić w placówkach Poczty Polskiej - bez prowizji.

Niebezpieczny dla pieszych okazuje się fragment chodnika przy wylocie z ul. Kozielskiej w stronę ul. Głubczyckiej. W godzinach szczytu jeżdżące tamtędy samochody „skracają” sobie drogę  wjeżdżając na chodnik. Kilka razy mogło dojść do potrąceń. Radny Tadeusz Fleger zaproponował na sesji postawienie w tym newralgicznym miejscu betonowych słupków.

Bezrobotni, którzy pobierają zasiłek rodzinny skarżą się w Powiatowym Urzędzie Pracy, że do wydania świadczenia muszą dostarczyć odpis aktu urodzenia. Aby uzyskać ten dokument, należy wpłacić 20 zł opłaty skarbowej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Niestety magistrat nie może anulować tej opłaty kompleksowo, indywidualnie jednak każdy z nich ma prawo wystąpić z podaniem o jej nie pobieranie. Sprawę poruszył na sesji radny Edmund Stefaniak, który jedną z „poszkodowanych” przez system opłat wsparł nawet z własnej kieszeni. 

Monitorowanie przez magistrat przyznawania dodatków mieszkaniowych przyniosło do tej pory ponad 218 tys. zł oszczędności. W skali roku szacuje się, że będzie to kwota około 500 tys. zł. W ten sposób uda się uzupełnić niedobór w wielkości dotacji przyznanej na ten cel miastu przez wojewodę.  

Na przełomie września i października tego roku powinna ruszyć w Raciborzu budowa kolejnego budynku, którego powstanie sfinansuje Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

W lipcu ruszy remont „podziurawionej” ul. Londzina, a zajmie się tym raciborskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, które wygrało przetarg.

Rejon przy wiadukcie na ul. Piaskowej jest stale zaśmiecony i brudny. Pomimo kilku interwencji funkcjonariuszy Komendy Straży Miejskiej właściciele (starostwo Powiatowe i likwidator Kolzamu) nie doprowadzili terenu do porządku. Interpelację w tej sprawie złożył na sesji radny Krystian Niewrzoł.

Z treścią uchwały w sprawie podziału miasta Racibórz na obwody głosowania w wyborach do nowej Rady Miasta można zapoznać się w holu Urzędu Miasta Racibórz, gdzie ją wywieszono.

Z bibliotecznej półki

W Oddziale dla Dzieci przy ul. Wojska Polskiego 4 są już m in.: „Poczet władców Polski” T. Bibera, „Góry” A. Claybourne, „Wilgotne lasy równikowe” A. Cunningham, „Zwierzęta chronione w Polsce” P. Czapczyka, „Zwierzęta na wsi” F. Everett, „Jazda konna” M. Hampe, „Obszary trawiaste” i „Rejony podbiegunowe” K. Khanduri, „Młode zwierzaki” S. Mayes, „Konie i kucyki” L. Smith oraz „Rozpoznawanie owadów” R. Thomson. Zapraszamy w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od 11.00 do 17.00, we wtorki od 9.00 do 15.00.

  • Numer: 27 (535)
  • Data wydania: 03.07.02