Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 Data wydania: 23.02.16
Czytaj e-gazetę

Specjalista radzi: Chrońmy się przed zatruciem tlenkiem węgla

Radzi: Agnieszka Plaskacz, zastępca kierownika Placówki Terenowej KRUS w Raciborzu.

Placówka Terenowa KRUS w Raciborzu w porozumieniu z Państwową Strażą Pożarną w Raciborzu, Ochotniczą Strażą Pożarną w Tworkowie i Pietrowicach Wielkich oraz Powiatowym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Raciborzu podjęła akcję mającą na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa śmiertelnych zatruć czadem.

W tym celu podczas trwających na przełomie stycznia i lutego br. szkoleń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w rolnictwie, strażacy przybliżali rolnikom wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwach rolnych, tłumaczyli co to jest tlenek węgla, jakie są jego właściwości, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla, jak ratować zaczadzonego i co zrobić, by być bezpiecznym.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw (drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty) przy braku odpowiedniej ilości tlenu w powietrzu i dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie; w przypadku zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, przedwczesnego zamknięcia paleniska, zapchania lub uszkodzenia przewodu kominowego, niedrożności kanałów wentylacyjnych. Tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym, niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), łatwo miesza się z powietrzem i w nim rozprzestrzenia. Do organizmu człowieka dostaje się przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu, co w konsekwencji może spowodować nieodwracalne uszkodzenie mózgu i narządów wewnętrznych.

Duża ilość tlenku węgla w powietrzu powoduje osłabienie, znużenie i zaburzenia świadomości i orientacji. Objawami zatrucia są również: ból głowy, senność, trudności w oddychaniu, zaburzenia rytmu serca, problemy z oddychaniem. Człowiek staje się bierny, nie podejmuje żadnych czynności, w efekcie traci przytomność i umiera.

W przypadku podejrzenia występowania czadu, należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, a osobę zaczadzoną jak najszybciej wynieść na świeże powietrze, rozluźnić ubranie i niezwłocznie wezwać służby ratownicze. Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy przystąpić do sztucznego oddychania i masażu serca.

Zatruciom można zapobiec, zapewniając prawidłową wentylację pomieszczeń, w których występuje spalanie. Służy temu systematyczne dokonywanie przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych, utrzymywanie drożności kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych, częste wietrzenie pomieszczeń, gdzie odbywa się spalanie oraz umożliwienie swobodnego odpływu spalin. Warto też pamiętać o okresowych kontrolach stanu urządzeń grzewczych, instalacji wentylacyjnej i kominów. Czynności te powinni wykonywać uprawnieni fachowcy. Wskazane jest również zainstalowanie czujki tlenku węgla. To niedrogie i proste w obsłudze urządzenie ostrzega o zagrożeniu, ratując życie.

Po zakończeniu szkoleń w celu utrwalenia wiedzy na temat BHP w rolnictwie i ochrony ppoż. w gospodarstwach rolnych raciborska placówka KRUS zorganizowała konkursy dla rolników pn. „Rolnik wiedzę ma i o BHP dba”, w których głównymi nagrodami były ufundowane przez KRUS czujniki tlenku czadu.

Jednocześnie informujemy, że ze względów bezpieczeństwa na możliwość szybkiego reagowania i gaszenia pożaru we wczesnej jego fazie warto wyposażyć punkt przeciwpożarowy w gospodarstwie w:

• instrukcję ppoż.,

• łopatę,

• bosak podręczny,

• gaśnicę proszkową 6 kg ABC,

• gaśnicę śniegową 5 kg BC,

• topór ppoż.,

• koc gaśniczy,

• pojemnik z piaskiem ok. 150 kg,

• pojemnik z wodą ok 200 l lub do stęp do hydrantu,

• wiadro.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ciągnik rolniczy powinien być wyposażony w jedną gaśnicę proszkową min. 2 kg i apteczkę pierwszej pomocy oraz trójkąt ostrzegawczy, a kombajn w dwie gaśnice: proszkową przeznaczoną do gaszenia źródła ognia w instalacji elektrycznej i silnika (GP-6 ABC) o wadze min. 6 kg i pianową przeznaczoną do gaszenia pozostałych mechanizmów kombajnu oraz apteczkę pierwszej pomocy.