Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 Data wydania: 23.02.16
Czytaj e-gazetę

KRUS odpowiada na pytania czytelników e-mail: agro@nowiny.pl

Odpowiada: Krystyna Nowak kierownik raciborskiej placówki 

Jestem emerytem i pobieram świadczenie z KRUS. Nie otrzymałem jeszcze rozliczenia rocznego za 2015 r. Kiedy mogę się go spodziewać?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła już wysyłanie deklaracji podatkowych PIT do emerytów i rencistów, którzy w 2015 r. chociaż raz pobrali jakiekolwiek świadczenie emerytalno-rentowe z Kasy (np. emeryturę rolniczą, w tym częściową lub okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną) oraz do osób, które w 2015 r. pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej, tj. emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu do dnia jego śmierci (nie dotyczy zasiłków pogrzebowych). Wśród rozsyłanych dokumentów znajdą się następujące formularze PIT: PIT-40A – roczne obliczenie podatku emeryta/rencisty, PIT-11A – informacja o dochodach uzyskanych przez emeryta/rencistę, PIT-11 – informacja o dochodach dla osób, które otrzymały świadczenie należne po osobie zmarłej, PIT-8C – informacja o przychodach z tytułu alimentów potrąconych ze świadczenia wypłacanego przez KRUS. Wszystkie deklaracje PIT są wysyłane do podatników sukcesywnie, nie później niż do 29 lutego 2016 r.


Pobieram emeryturę z KRUS. Słyszałem, że oprócz waloryzacji w marcu wypłacany będzie jednorazowy dodatek dla emerytów i rencistów. Czy także taki dodatek otrzymam?

Z uwagi na bardzo niewielkie podwyższenie świadczenia emerytalno-rentowego w wyniku waloryzacji świadczeń od 1 marca br., Sejm przyjął ustawę, która obok waloryzacji wprowadza jednorazowy dodatek. Ma on stanowić wsparcie finansowe dla osób pobierających relatywnie niskie świadczenia. Jednorazowy dodatek pieniężny przysługuje osobom, które w dniu 29 lutego 2016 r. mają prawo m.in. do świadczeń z ubezpieczenia emerytalno-rentowego i do okresowej emerytury rolniczej, jeżeli wysokość wszystkich pobranych świadczeń (łącznie z dodatkami i innymi świadczeniami pieniężnymi przed dokonaniem potrąceń i zawieszeń, w tym zawieszenia w związku z niezaprzestaniem prowadzenia działalności rolniczej) nie przekracza, na 29 lutego 2016 r. kwoty 2000 zł miesięcznie.

Jednorazowy dodatek pieniężny przysługuje w wysokości:

• 400 zł – jeżeli świadczenie lub suma świadczeń przysługujących osobie uprawnionej nie przekracza kwoty 900 zł;

• 300 zł – jeżeli świadczenie lub suma świadczeń przysługujących osobie uprawnionej wynosi powyżej 900 zł nie więcej jednak niż 1100 zł;

• 200 zł – jeżeli świadczenie lub suma świadczeń przysługujących osobie uprawnionej wynosi powyżej 1100 zł nie więcej jednak niż 1500 zł;

• 50 zł – jeżeli świadczenie lub suma świadczeń przysługujących osobie uprawnionej wynosi powyżej 1500 zł nie więcej jednak niż 2000 zł.

Dodatek ten będzie wypłacony osobie uprawnionej z urzędu wraz ze świadczeniem w marcowym terminie płatności, a w przypadku osób pobierających świadczenie co kwartał – w kwietniu. Kwota dodatku zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych i nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Emerytom i rencistom, których wysokość emerytury/renty łącznie z dodatkami i innymi świadczeniami pieniężnymi przekracza kwotę 2000 zł miesięcznie brutto nie będzie przysługiwał jednorazowy dodatek pieniężny.


Jestem ubezpieczona w KRUS, 15 stycznia 2016 r. urodziłam dziecko i złożyłam już wniosek w KRUS o zasiłek macierzyński. Od 31 stycznia 2016 r. jestem na zwolnieniu lekarskim. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy?

Nie. Od 1 stycznia 2016 r. osobie ubezpieczonej uprawnionej do zasiłku macierzyńskiego, nie przysługuje wypłata zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy, zarówno w podstawowym, jak i w przedłużonym okresie (zmiana przepisów). Okres niezdolności do pracy jest traktowany jako okres niepłatny, ale podlega zliczeniu do jednego okresu zasiłkowego. Od 15 stycznia 2016 r. przysługuje Pani zasiłek macierzyński przez okres 364 dni (52 tygodnie) licząc od dnia urodzenia dziecka.


15 listopada 2014 r. urodziłam dziecko. W lutym 2015 r. pobrałam już z tego tytułu zasiłek macierzyński w KRUS gdzie jestem ubezpieczona. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński na podstawie nowych przepisów?

Niestety nie, ponieważ według nowych przepisów przysługuje on przez okres 364 dni (52 tygodni) licząc od dnia urodzenia dziecka. W Pani przypadku okres ten minął w 2015 r.