Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wyzwolenie Czeladnicze wodzisławskiego cechu. Młodzi rzemieślnicy zakończyli edukację [ZDJĘCIA, WIDEO]

Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim po raz pierwszy zorganizował uroczyste Wyzwolenie Czeladnicze dla uczniów - absolwentów szkół ponadpodstawowych. Wzięła w nim udział młodzież z Wodzisławia, Raciborza, Jastrzębia, Rydułtów, Pszowa i okolic. 

Wyzwolenie Czeladnicze wodzisławskiego cechu. Młodzi rzemieślnicy zakończyli edukację [ZDJĘCIA, WIDEO]
I Wyzwolenie Czeladnicze Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim.

Wyzwolenie Czeladnicze wodzisławskiego cechu. Młodzi rzemieślnicy zakończyli edukację [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pierwsze wodzisławskie Wyzwolenie Czeladnicze zorganizowano w malowniczym Ośrodku Wypoczynkowym Olza. Już od rozpoczęcia, podziwiać można było występy zespołu tanecznego Sukces z Rydułtów oraz Wiktoria Marcol, które uświetniły wydarzenie. 

Słowo do absolwentów skierował Starszy Cechu Jerzy Waltar. - Myślę, że tym sposobem wprowadzimy tę uroczystość w nasze coroczne wręczanie świadectw. Wyzwolenie Czeladnicze to określenie archaiczne, które funkcjonuje już od blisko 800 lat na naszym terenie. Tak samo istnieje też słowo "czeladnik". Obecnie te terminy są odmieniane przez naukowców i inne osoby przez różne przypadki. Chcemy dzisiaj wyzwolić z jarzma uczniowskiego naszych młodzych czeladników i wręczyć im świadectwa, które są przepustką na całą Europę - podkreślił Jerzy Waltar. 

Podczas uroczystości symbolicznie wyzwoleni zostali przedstawiciele absolwentów poszczególnych branż. Byli to absolwentci Szkoły Branżowej I Stopnia w Pszowie: Klaudia Kozioł, Maria Krosny, Alan Tomasik , Marcin Koźlik oraz Dawid Pawełek.  Starszy Cechu wyzwolił symbolicznie uczniów najwyższym odznaczeniem rzemieślników - Szablą Kilińskiego. 

Następnie wręczono podziękowania dla przedsiębiorców, którzy przyjęli uczniów na praktyki w swoich zakładach. Wręczono także wyróżnienia dla uczniów z najwyższą średnią. 

Wszyscy młodzi czeladnicy otrzymali następnie świadectwa, z podziałem na poszczególne branże. 

Rozstrzygnięto również konkurs na maskotkę wodzislawskiego Cechu. Tym samym Wodzisław Śląski ma jako pierwszy w kraju pluszowego przyjaciela Cechu. Komisja konkursowa wyróżniła mlodych autorów. Z SP 3 w Pszowie wyróżnienia otrzymali: Natalia Sowa, Martyna Kurka, Milena Mika, Martyna Nowak i Paulina Glenc. Ponadto wyróżnienia otrzymały: Agata Oślislok z SP w Gogołowej, Małgorzata Smiatek z SP Czyżowice oraz Magdalena Mucha z SP4 w Rydułtowach. Zwyciężczynią konkursu na maskotkę została Milena Mika. Maskotką wodzisławskiego Cechu została sympatyczna pszczółka.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Don_C 24.09.2022 22:43

@op- po co pytać? Większość znajdzie zatrudnienie w Eko oknach.

~op (91.192. * .86) 24.09.2022 14:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wiemy kto wystąpil kogo wyróżniono a nie wiemy czy będzie więcrj piekarzy szewców czy kowali Redaktor nie zapytał?