Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Żałoba w środowisku uczelnianym Raciborza. Nie żyje profesor Marian Kapica.

W wieku 88 lat zmarł w niedzielę 14 sierpnia zasłużony dla raciborskiej pedagogiki oraz środowiska akademickiego prof. Marian Kapica. Był czołową raciborskich uczelni m.in. Studium Nauczycielskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz tzw. Medyka.
Pogrzeb odbędzie się w czwartek 18 sierpnia o godz. 13.00 na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.

Żałoba w środowisku uczelnianym Raciborza. Nie żyje profesor Marian Kapica.
W kwietniu 2022 roku profesor Kapica wziął udział w seminarium pedagogicznym w PWSZ

Pochodził z dzielnicy Brzezie (urodził się 26 marca 1934 roku), a do podstawówki chodził w Lubomi oraz w Raciborzu (SP4, dziś II LO).

Od 1945 roku aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego, w komendzie raciborskiego hufca.

Pierwszą pracę podjął w Zakładzie Elektrod Węglowych, później pasował w Sanepidzie.

Był współtwórcą Liceum Medycznego Pielęgniarstwa przy ul. Warszawskiej w Raciborzu, które zaczęło działalność w latach 60. ubiegłego wieku. Kierował tą placówką przez 13 lat.

W międzyczasie został magistrem pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.

Na przełomie lat 70. i 80. pracował w działających w Raciborzu oddziale zamiejscowym Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego (obecnie Akademia Wychowania Fizycznego) w Katowicach oraz oddziale zamiejscowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.

Na opolskiej uczelni uzyskał doktorat z pedagogiki, a na Uniwersytecie Palackim w Ołomuńcu - habilitację. Senat opolskiej uczelni wyższej powołał go do funkcji profesora nadzwyczajnego.

O Raciborzu zwykł powtarzać, że to jest „jego ojczyzna, jego wielki świat”.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_Do_Nizej (89.151. * .216) 16.08.2022 22:44

A co, ateistą był? I chwała mu za to!

~do_niżej (46.134. * .30) 16.08.2022 17:50
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~BezSensIstnienia (46.134. * .233) 16.08.2022 16:34
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu