Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Markowicach ma powstać nowe przedszkole dla 125 dzieci

Po budowie miejskiego żłobka na Ostrogu oddanego w tym roku do użytku kolejną planowaną do realizacji inwestycją oświatową jest przedszkole w dzielnicy Raciborza.

W Markowicach ma powstać nowe przedszkole dla 125 dzieci
Na łące, gdzie w przyszłym roku ma stać nowe, miejskie przedszkole, przechadzali się naczelnik wydziału edukacji Krzysztof Żychski, wicedyrektor ZSP nr 1 Sabina Libera, przedstawiciel firmy projektowej oraz wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny

29 lipca w magistracie podpisano umowę na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla tej inwestycji.

Podczas sierpniowej sesji prezydent miasta Dariusz Polowy przedłoży radnym miejskim uchwałę wprowadzającą zadanie budowy markowickiego przedszkola do budżetu oraz wieloletniego planu finansowego. Włodarz wskaże montaż finansowy tej inwestycji.

Z wieści, jakie dotarły z magistratu, jej realizacja mogłaby ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończyć się już we wrześniu 2023 roku.

Przekroczone możliwości

Markowice to najbardziej rozwojowa dzielnica Raciborza, gdzie osiedlają się nowi mieszkańcy. Wielu z nich to rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Liczba kilkulatków zainteresowanych uczęszczaniem do Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 1 w Markowicach przekracza możliwości infrastrukturalne tej placówki.

Tylko w tym roku, 16 dzieci, których rodzice wskazali przedszkole w Markowicach jako placówkę pierwszego wyboru, zmuszonych było wybrać inną lokalizację.

Problem występuje też w szkole. Brakuje sal dydaktycznych, miejsca na pełnowymiarową świetlicę i stołówkę (dziś obiady dla dzieci wydawane są w trzech turach).

Budowa nowego przedszkola, i przeniesienie tam oddziałów przedszkolnych, a także uruchomienie dodatkowego, piątego, oddziału – rozwiąże problem.

Zaczęli przed pandemią

- Już w 2018 roku zdecydowałem, że zdiagnozowany problem wymaga natychmiastowych działań. Analizowaliśmy kilka możliwych rozwiązań. Rok później przystąpiliśmy do procedury pozyskania działki, na co zgodę wyraziła Rada Miasta. – przypomina prezydent Raciborza Dariusz Polowy

Pierwsze negocjacje z właścicielami nieruchomości przeprowadzono jeszcze w sierpniu 2019 roku. Nie bez wpływu na przebieg sprawy miała pandemia i towarzyszące jej ograniczenia.

Kupno działki Miasto Racibórz sfinalizowało w 2021 roku. Od razu przystąpiono do przekształcenia działki z rolnej na teren zabudowy usługowej.

- Teraz ruszają prace z dokumentacją. Inwestycję tę, będę chciał przeprowadzić w formule "projektuj i buduj" – tak jak było to w przypadku żłobka. Zadanie częściowo sfinansujemy z pozyskanych już środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – informuje Polowy.

Obecnie jest 95 dzieci

Aktualnie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Markowicach działają 4 oddziały przedszkolne dla 95 dzieci. Dzięki inwestycji powstanie nowoczesny, funkcjonalny obiekt dla 125 podopiecznych.

Wykonawcą Programu Funkcjonalno-Użytkowego jest firma Atelier Zetta. Podpisy pod umową złożyli prezes firmy Zenon Zabagło oraz wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. Dokumentacja ma być gotowa we wrześniu 2022 roku.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MieszkaniecMarkowic (188.95. * .54) 04.08.2022 10:15

Trzymam kciuki za to przedszkole bo naprawdę jest potrzebne w Markowicach. Skoro Polowy dowiózł żłobek to przedszkole tez dowiezie