Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zespół Szkół Specjalnych otrzymał Odznakę Jakości za ciekawy projekt edukacyjny. Czego nauczyli się uczniowie?

W Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu od paru już lat realizowane są różnego rodzaju projekty. W bieżącym roku szkolnym wśród nich były dwa projekty realizowane w ramach eTwinningu, czyli części programu Erasmus+ wspierającego edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe.

Zespół Szkół Specjalnych otrzymał Odznakę Jakości za ciekawy projekt edukacyjny. Czego nauczyli się uczniowie?
W ramach jednego z projektów powstała elektroniczna książka kucharska z potrawami charakterystycznymi dla państw Unii Europejskiej. Następnie uczniowie przygotowali potrawy.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Pierwszy projekt to "Wirtualne wędrówki po krajach Unii Europejskiej" i miał na celu aktywne poznawanie państw wchodzących w skład Unii. Partnerami było 26 różnych placówek oświatowych z całej Polski. W ramach projektu powstało Wirtualne Biuro Podróży. Opracowano elektroniczną książeczkę kucharską z charakterystycznymi daniami państw Unii, które wcześniej w ramach warsztatów kulinarnych zostały przygotowane. Wspólnie opracowano mnóstwo ciekawych i dostosowanych do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych ułatwiających wędrówki po państwach wspólnoty. Uczniowie nie tylko poznawali państwa Unii ale uczyli się współpracy z przeróżnych formach. Rozwijali swoje kompetencji kluczowe, poznawali nowe technologie. Była to dla naszych uczniów niesamowita przygoda, podczas której wiele rzeczy się nauczyli.

Projekt ten realizowany był przez nauczycielkę Bernadetę Gorczowską i klasę 6ak. Zaangażowanie i ciężka praca uczniów i nauczyciela zaowocowała otrzymaniem przez nich Odznaki Jakości (eTwinning Quality Label). Odznaki Jakości eTwinning przyznawane są nauczycielom za wybitne projekty eTwinning i są świadectwem pewnego krajowego i europejskiego standardu.

Drugi z projektów to "Land Art - Art with/in nature Europe wide" ("Sztuka ziemi - sztuka w/z przyrody w całej Europie"). Partnerami projektu dla naszych uczniów byli ich rówieśnicy z dwóch szkół: Schule am Bienwaldring z Berlina (Niemcy) oraz z Agrupamento de Escolas Camilo Castelo Branco, Vila Nova de Famalicão  Famalicão (Portugalia).

Na czym polegał projekt? Wielu artystów pracuje w naturze/z użyciem naturalnych materiałów. Uczniowie chcą  zrobić to samo! Poznają prace różnych artystów i pozwalają im zainspirować się do tworzenia własnych kompozycji. W tym celu udają się na łono natury w okolice szkół, aby tworzyć na miejscu dzieła sztuki lub zbierać naturalne materiały do prac. Pokazują przyrodę w naszym otoczeniu.

Uczniowie komunikują się z rówieśnikami ze szkół partnerskich wzbogacając przy tym nie tylko wiedzę o krajach europejskich, ale przede wszystkim doskonaląc kompetencje informatyczne oraz językowe. Projekt ten realizowały klasy 6ak oraz 6a z nauczycielkami Bernadetą Gorczowską oraz Aleksandrą Barwiak.

Należy zaznaczyć, że były to pierwsze projekty realizowane w ramach programu eTwinning Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. Efekty działań można śledzić na stronie Zespołu Szkół Specjalnych w zakładce projekty https://zssraciborz.edupage.org/ oraz na szkolnym fb.

źródło: Zespół Szkół Specjalnych, oprac. ż

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].