Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Letnia Burza Mózgów - Muzeum Ognia zaprasza na naukowe soboty

Czy utrzymanie płomienia pod wodą jest możliwe? Dlaczego księżyc zmienia swój wygląd? Co się dzieje z naszymi płucami podczas nurkowania? Jak można zaprogramować robota? Jeśli Twoje dziecko zadaje mnóstwo pytań na temat otaczającego nas świata, bądź szuka swojej pasji, zabierz je na te zajęcia!

Letnia Burza Mózgów - Muzeum Ognia zaprasza na naukowe soboty
fot. materiały prasowe / Muzeum Ognia

Letnia Burza Mózgów

Jak zafascynować młodych ludzi naukami ścisłymi? Pracownicy Politechniki Śląskiej doskonale wiedzą, że kluczem do sukcesu jest dobra zabawa. Dlatego przygotowali program skierowany specjalnie dla dzieci. Będą z niego mogli skorzystać uczestnicy “naukowych sobót”, do udziału w których zapraszają Miejski Ośrodek Kultury we współpracy z Żorskim Towarzystwem Kulturalnym Kontrapunkt.

Prawdziwe wykłady, ciekawe eksperymenty, roboty-zwierzęta to tylko część z zaplanowanych atrakcji dla młodych adeptów nauki. Wiele z tych pomysłów to elementy sprawdzonego już programu realizowanego w Uniwersytecie Dziecięcym.

Żory zapraszają dzieci w wieku od 6 do 12 lat, które chcą rozbudzić w sobie naukową pasję do poznawania świata. Sprzyjać temu będzie również otoczenie, w którym zaplanowano pokazy i warsztaty - to Muzeum Ognia przy ul. Katowickiej 3.

Premierowe zajęcia odbędą się już w tę sobotę, 4 czerwca, pierwsze o godzinie 10, drugie o 12. Wstęp jest darmowy. Sprawdź poniżej, co dokładnie będzie się działo przez kolejne trzy soboty czerwca.

Plan Lekcji „Letniej Burzy Mózgów”:

Doświadczenie z ciśnieniem powietrza i jego brakiem – próżnią.

4 czerwca 2022 godz. 10:00

Prowadzący: dr inż. Dominika Trefon-Radziejowska, dr inż. Paulina Powroźnik

Pokaz będzie dotyczył zjawisk związanych z ciśnieniem powietrza oraz jego brakiem, czyli próżnią. Najpierw pokażemy jak duże jest ciśnienie atmosferyczne, mimo że tego na co dzień nie czujemy oraz co się dzieje, gdy je obniżamy. Zrobimy to na przykładzie baloników i pianki umieszczonych w specjalnej komorze próżniowej, gdzie można otrzymać wstępną próżnię. Takie doświadczenia świetnie obrazują, co się dzieje z naszymi płucami podczas nurkowania oraz wspinaczki wysokogórskiej.

Jak roboty widzą nasz świat?

4 czerwca 2022 godz. 12:00

Prowadzący: dr inż. Piotr Ziętek, dr inż. Bożena Wieczorek, dr inż. Roman Niestrój

Każde wydarzenie składa się kilku aktywności, które mogą być prowadzone jednocześnie przez różnych prowadzących dla publiczności podzielonej na mniejsze grupy. Widzowie mają bezpośredni kontakt z robotami, określają im zadania do wykonania, próbują zaprogramować robota i ostatecznie oglądają efekty ich działania. Podczas wydarzenia wykorzystywane są przede wszystkim własne programy i pomysły. Na początku każdego wydarzenia przywitanie z Widzami i krótki pokaz robotów połączony z wyjaśnieniem działania czujników i mechanizmów robota.

Następne:

  • prezentacja robota "sprzątającego" z serii MakeBlock;
  • prezentacja robota mBot Ranger z serii MakeBlock;
  • prezentacja robotów Tribot z serii Lego Mindstorms NXT;
  • krótkie warsztaty programowania robotów mBot w środowisku mBlock/Scratch;
  • prezentacja robota układającego kostkę Rubika;
  • prezentacja robota-słonia, robota-kobry;
  • prezentacja auta sterowanego z pilota i gitary;
  • prezentacja robota segregującego kolorowe kulki;

Naukowe zabawy z ogniem.

11 czerwca 2022 godz. 12:00

Prowadzący: dr. Inż. Marcelina Jureczko

Co sprawia, że coś się pali? Czy utrzymanie płomienia pod wodą jest możliwe? Czy ogień zawsze jest w tym samym kolorze? A co jeśli Wam powiem, że może on mieć wszystkie kolory tęczy? Tyle pytań, ale obiecuję, że będzie jeszcze więcej intrygujących odpowiedzi! Nie tylko dowiecie się wielu niezwykłych informacji związanych z ogniem, ale wykonacie przy okazji fascynujące fizyczne i chemiczne eksperymenty! Tym razem, ostrzeżenie, żeby nie bawić się ogniem - nie obowiązuje!

Galaktyki, księżyce i planety – kosmos w zasięgu ręki?

18 czerwca 2022 godz. 10:00

Prowadzący: dr inż. Aleksandra Mierzejewska

Czym są gwiazdozbiory? Czy wszyscy widzimy te same gwiazdy? Dlaczego księżyc zmienia swój wygląd? Na te i na inne pytania związane z galaktyką odpowie przedstawicielka Politechniki Śląskiej.

Projekt „Letnia Burza Mózgów” jest realizowany ze środków Gminy Miasta Żory.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].