Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czepkowanie studentek pielęgniarstwa PWSZ w Raciborzu. "Wybrałyście trudny i wymagający zawód"

Nowoczesny, perspektywiczny, ale też opierający się na powołaniu i pasji - właśnie taki jest zawód pielęgniarki. Chce go wykonywać kolejna grupa studentek PWSZ w Raciborzu.

Czepkowanie studentek pielęgniarstwa PWSZ w Raciborzu. "Wybrałyście trudny i wymagający zawód"
W tym roku czepkowano 43 studentki z I roku studiów pielęgniarskich na PWSZ w Raciborzu. Czepkowanie to uroczystość, podczas której osoby studiujące pielęgniarstwo oraz położnictwo otrzymują białe czepki i symbolicznie dołączają do grona pielęgniarek. Od tej pory mogą praktykować w placówkach medycznych. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanego zawodu.

- Czepkowanie to pierwszy stopień wtajemniczenia do zawodu pielęgniarki - powiedziała na wstępie Elżbieta Kania, zastępca dyrektora Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia PWSZ w Raciborzu, podczas uroczystości zorganizowanej w Raciborskim Centrum Kultury 12 maja 2022 r.

Prorektor PWSZ Beata Fedyn podkreśliła, że dziś zawód pielęgniarki jest nowoczesny i perspektywiczny, ale jego istotą pozostają: powołanie, misja i pasja.

- To trudny i wymagający zawód. To misja. To służba niesienia pomocy - dodał Marek Sroka, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia PWSZ w Raciborzu.

Aleksandra Machoczek, Wiktoria Kondziołka, Kinga Stępień, Daria Miensopust, Alicja Mulawka i Zuzanna Mucha tuż przed uroczystością czepkowania.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu oraz służby zdrowia z całego regionu, m.in.: starosta raciborski Grzegorz Swoboda, dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach Krzysztof Kowalik, wicedyrektor szpitala w Raciborzu Elżbieta Wielgos-Karpińska, pielęgniarki z sekretarz Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach Marią Grabowską oraz przewodniczącą katowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Krystyną Klimaszewską na czele. Na sali nie zabrakło też Gabrieli i Mariana Kapiców - profesorów dawnego Liceum Pielęgniarskiego w Raciborzu.

Krystyna Klimaszewska życzyła studentkom pielęgniarstwa, aby przyświecało im motto Fryderyka Nietzschego:

Wielu trzyma się uparcie obranej drogi, lecz tylko nieliczni dążą konsekwentnie do swego celu.

Poczet sztandarowy PWSZ złożony z absolwentów kierunku pielęgniarstwo: Sebastian Besz, Julia Rybacka i Weronika Niewrzoł. Razem z nimi stoją Zuzanna Marcinków i Karolina Kotwica-Kuźma. Zuzanna i Karolina mają na sobie stroje zaprojektowane przez Florence Nightingale. To właśnie Florence Nightingale wypracowała w połowie XIX wieku podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki, a w 1860 roku otworzyła pierwszą szkołę pielęgniarstwa. Dzień pielęgniarki jest obchodzony w rocznicę jej urodzin.

Po czepkowaniu studentki pielęgniarstwa złożyły ślubowanie a następnie zaśpiewały hymn pielęgniarek:

Ludzie

Elżbieta Wielgos - Karpińska

Chirurg, wicedyrektor medyczna szpitala w Raciborzu

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Krystyna Klimaszewska

Radna Gminy Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].