Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Wodzisławskie starostwo komentuje wyniki matur. "Pozytywnie nas zaskoczyły"

07.07.2021 16:00 | 2 komentarze | juk

5 lipca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała wyniki tegorocznych matur. Co o nich sądzi Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.? Mamy komentarz.

Wodzisławskie starostwo komentuje wyniki matur. "Pozytywnie nas zaskoczyły"
- Sytuacja pandemiczna sprawiła, że byliśmy przygotowani na różne scenariusze, również na spadki w wynikach matur - przyznaje nam naczelnik wydziału oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W miniony poniedziałek (5.07) na łamach portalu Nowiny.pl opublikowaliśmy artykuł pn. Spada zdawalność egzaminu dojrzałości w powiecie wodzisławskim. Znamy wyniki matur 2021. W tekście stwierdziliśmy, że choć odsetek sukcesów maturalnych w powiecie wodzisławskim osiągnął poziom 76,96% (tym samym był lepszy niż średnia krajowa i wojewódzka), to jest to gorszy wynik niż sprzed ostatnich dwóch lat. Rok temu 79,5%, a dwa lata temu prawie 81% absolwentów szkół średnich z naszego regionu zdało matury.

Starostwo: jesteśmy zadowoleni z maturzystów

Temat postanowiło skomentować wodzisławskie starostwo powiatowe. Tamtejsza naczelnik wydziału oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska zwraca uwagę, że tegoroczny wynik maturzystów jest zaledwie o 3% niższy niż ten zeszłoroczny. - W dobie pandemii i nauczania zdalnego powiat jest bardzo zadowolony z tegorocznych maturzystów - przyznaje. - Sytuacja pandemiczna sprawiła, że byliśmy przygotowani na różne scenariusze, również na spadki w wynikach matur. Jednak mimo to, wynik pozytywnie nas zaskoczył. Mamy nadzieję, że nasi maturzyści również są zadowoleni z egzaminów i będą kontynuować ścieżkę edukacyjną na swoich wymarzonych uczelniach - dodaje.

Lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka

Wodzisławskie starostwo zauważa, że poziom zdawalności matury w powiecie rybnickim wyniósł 55%, raciborskim - 71%, w Żorach – 72%, Jastrzębiu-Zdroju – 75%, a w Rybniku – 75%. - Wyniki matury generalnie były niższe niż w latach ubiegłych w większości powiatów. Powiat wodzisławski nadal pozostaje na podium w subregionie, z wynikiem bardzo zbliżonym do wyników z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika - mówi Zöllner-Solowska. Dodaje, że poziom zdawalności matury w szkołach powiatu wodzisławskiego, mimo że był niższy niż w latach ubiegłych to i tak był wyższy niż średnia dla województwa śląskiego (72,80%) i dla kraju (74,46%).