środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021. Jak poradzili sobie uczniowie z powiatu raciborskiego?

07.07.2021 09:02 | 0 komentarzy | mad

Na podstawie danych udostępnionych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie dokonujemy analizy wyników, jakie uzyskali uczniowie ósmych klas z terenu powiatu raciborskiego, przystępując do egzaminów.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021. Jak poradzili sobie uczniowie z powiatu raciborskiego?
Egzamin odbył się w dniach od 25 do 27 maja (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Egzamin był obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musiał do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Zdawany był w formie pisemnej z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Kornowac króluje w języku polskim...

Jak poradzili sobie uczniowie z terenu powiatu raciborskiego? Jeśli chodzi o język polski, to najlepiej wypadł w gminie Kornowac, gdzie uczniowie średnio uzyskali 65% punktów. W kolejnych gminach wyniki prezentują się następująco: Racibórz 64%, Pietrowice Wielkie 62%, Krzanowice (obszar miejski) 61%, Nędza 61%, Krzyżanowice 60%, Krzanowice (obszar wiejski) 59% i Rudnik 51%. Najsłabiej plasuje się Kuźnia Raciborska, gdzie w przypadku obszaru wiejskiego uczniowie uzyskali 50%, a miejskiego 48%. Spoglądając na średnią, to w województwie śląskim zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 60% punktów możliwych do zdobycia. Identycznie sytuacja wygląda na Raciborczyźnie.

... a Nędza w matematyce

Gorzej wypada matematyka. Jeśli spojrzymy na dane wojewódzkie, to za rozwiązanie zadań ósmoklasiści uzyskali średnio 47% punktów możliwych do zdobycia. To o 1 procent więcej w porównaniu do średniej w powiecie raciborskim. Rozbijając dane na gminy, okazuje się, że w Nędzy najlepiej poradzono sobie z królową nauk (51%). Za to na przeciwnym biegunie znajduje się miasto Kuźnia Raciborska (37%). A jak wypadły inne miejscowości? Pietrowice Wielkie 50%, Kornowac 49%, Racibórz 47%, Krzanowice (miasto) 46%, Krzanowice (obszar wiejski) 45%, Rudnik 45%, Krzyżanowice 43% i Kuźnia Raciborska (obszar wiejski) 42%.

W języku angielskim brylują Pietrowice Wielkie

W przypadku języka nowożytnego zdecydowana większość uczniów w powiecie raciborskim przystąpiła do egzaminu z języka angielskiego (podobnie jak na całym Śląsku). Wśród gmin prym wiodą Pietrowice Wielkie, gdzie uczniowie średnio uzyskali 72%. W pozostałych gminach dane prezentują się następująco: Racibórz 69%, Krzanowice (miasto) 68%, Nędza 68%, Kornowac 65%, Rudnik 65%, Krzanowice (obszar wiejski) 63% i Krzyżanowice 62%. Na przeciwnym biegunie znów plasuje się gmina Kuźnia Raciborska. Jeśli chodzi o obszar wiejski, to tam uzyskano 54%, a w mieście 49%. W przypadku danych wojewódzkich za rozwiązanie zadań z języka angielskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 66% punktów możliwych do zdobycia. To ponownie o 1 punkt procentowy więcej aniżeli średnia w powiecie raciborskim.