środa, 20 października 2021

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Uczniowie ze szkoły specjalnej będą mieli nową windę

09.06.2021 07:00 | 0 komentarzy | juk

Mają być komunikaty głosowe, przyciski oznaczone alfabetem Braille'a oraz poręcz. Już niedługo wodzisławski ZPSWR ma się wzbogacić o nową i funkcjonalną windę.

Uczniowie ze szkoły specjalnej będą mieli nową windę
W ciągu najbliższych dni zostanie podjęta decyzja kto i za jaką kwotę zrealizuje zadanie pn. likwidacja barier architektonicznych poprzez budowę dźwigu osobowego w ZPSWR.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych (ZPSWR) w Wodzisławiu Śl. jest największą placówką edukacyjną na terenie powiatu wodzisławskiego dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym tych z niepełnosprawnościami. - Z tego powodu podejmowane są kolejne inwestycje mające na celu poprawę jej infrastruktury - słyszymy w wodzisławskim starostwie.

Obecna platforma nie spełnia wymagań technicznych

Jak tłumaczy nam kierownik biura komunikacji społecznej i informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Wojciech Raczkowski, w ZPSWR powstała potrzeba dostosowania obiektu do osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. - Aktualnie komunikacja pionowa zapewniona jest poprzez schody oraz pochylnie zewnętrzne - mówi. - Obecna platforma pionowa nie spełnia wymagań technicznych oraz funkcjonalnych, ulega częstym awariom, a koszty naprawy, których wymaga, są bardzo wysokie - dodaje. W efekcie zarząd powiatu postanowił wyasygnować środki na instalację nowej windy w szkole.

To bardzo istotna inwestycja - podkreśla Wojciech Raczkowski.

Nowa winda podniesie komfort jej użytkowników

Nowa winda zlokalizowana ma być wewnątrz placówki i ma obsługiwać wszystkie jej kondygnacje. - ZPSWR jest placówką dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim, z autyzmem oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. Nowa winda z pewnością ułatwi swobodne poruszanie się tych osób po wszystkich piętrach budynku. Podniesie zatem komfort przebywania w szkole. Jest też kolejnym krokiem w kierunku szkoły bez barier - zwraca uwagę Wojciech Raczkowski. - To bardzo istotna inwestycja - podkreśla.

Będzie nowocześnie

Jak zapewnia kierownik Raczkowski, przyszła kabina windy spełniać będzie wymogi dotyczące wymiarów dostępności dźwigów dla ludzi korzystających z wózków inwalidzkich lub innych sprzętów ułatwiających poruszanie. Urządzenie będzie wyposażone w m.in. sygnalizację optyczną i dźwiękową umożliwiającą łatwą identyfikację dźwigu, zarówno osobom niesłyszącym, jak i niewidomym. Zostaną m.in. zastosowane znaczenia wizualne oraz towarzyszący równorzędnie komunikat głosowy informujący o położeniu kabiny oraz o otwieraniu i zamykaniu drzwi. - Barwa i jaskrawość drzwi przystankowych będzie kontrastowała z wykończeniem ścian w celu ułatwienia zlokalizowania wejścia do windy przez osoby niedowidzące oraz seniorów. Barwa oznaczeń będzie również rozpoznawalna przez osoby cierpiące na daltonizm - mówi nam kierownik biura komunikacji społecznej i informacji. Ponadto przyciski (w tym przyciski z numerami pięter) w windzie oznaczone będą alfabetem Braille'a. Winda będzie także wyposażona w poręcz oraz lustro, które umożliwi użytkownikowi poruszającemu się na wózku inwalidzkim obserwowanie przeszkód znajdujących się za nim, np. podczas wyjeżdżania tyłem z kabiny.

Przetarg na ostatniej prostej

Przetarg na zadanie pn. likwidacja barier architektonicznych poprzez budowę dźwigu osobowego w ZPSWR otworzono 13 maja. W ciągu najbliższych dni zostanie podjęta decyzja kto i za jaką kwotę zrealizuje zadanie. Firma, która zostanie wybrana, będzie miała 150 dni od podpisania umowy na wykonanie nowej windy z pracami towarzyszącymi.