Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Uczniowie z Brzeźnicy tworzą gry, które pomagają im w nauce

16.12.2020 09:06 | 0 komentarzy | d

We wrześniu Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy (gm. Rudnik) przystąpił do pilotażowego programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Gry komputerowe i wideo w szkołach”. – Głównym celem pilotażu jest rozwijanie kompetencji cyfrowych w zakresie programowania, bezpiecznego, efektywnego i odpowiedzialnego korzystania z gier komputerowych i wideo – wyjaśniają w placówce.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szybkie zmiany sprawiają, że konieczne jest przygotowanie uczniów do technologii i zawodów przyszłości. W tym kierunku potrzebne są nowe podejścia i kompetentni nauczyciele, którzy zapewnią podopiecznym umiejętności XXI wieku i przygotują ich na przyszłość. – Głównym zadaniem realizacji programu w szkole jest zwiększenie możliwości edukacji formalnej i poprzez zapewnienie kompetencji cyfrowych z wykorzystaniem gier edukacyjnych, lego WEDO i video na lekcji matematyki i angielskiego oraz podczas prowadzenia dodatkowych kółek zainteresowań wśród uczniów klas IV-VI – mówią w podstawówce. Jak dodają, wprowadzono na zajęciach naukę tworzenia własnych gier edukacyjnych oraz nagrywania edukacyjnego VIDEO- Youtube Channel. To program umożliwiający włączenie gier komputerowych oraz video na lekcjach oraz podczas realizowanego koła zainteresowań MATENG. Wykorzystanie na zajęciach gier oraz video oraz nauka tworzenia własnych propozycji edukacyjnych na dostępnych platformach pozwala na wzrost kompetencji cyfrowych, matematycznych i językowych zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli .

– Zaletą innowacji jest przede wszystkim rozwój u uczniów umiejętności samodzielnego myślenia, kreatywnego rozwiązywania problemów, myślenia nieschematycznego. Uczniowie pracują w zespołach, a więc udoskonalą swoje umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej m.in. współpracy i komunikacji oraz samooceny własnej pracy. Zajęcia MATENG stały się wprowadzeniem do praktyki szkoły nowej jakości kształcenia, opartej o atrakcyjne dla uczniów materiały i pomoce naukowe – tłumaczą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy. Koordynatorkami programu są Marzenna Mruk-Otulak oraz Agnieszka Kornas-Zuber.

Oto niektóre propozycje gier stworzonych przez uczniów:

źródło: ZSP Brzeźnica, oprac. (d)