Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Wicemarszałek województwa śląskiego Beata Białowąs na rozpoczęciu roku szkolnego w ZSOMS Racibórz [ZDJĘCIA]

01.09.2020 12:59 | 1 komentarz | żet

Szkoła to przymus, obowiązek, ale i coś ciekawego, gdzie zachodzi proces socjalizacji. To nauka życia - powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu Ludmiła Nowacka podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020.

Wicemarszałek województwa śląskiego Beata Białowąs na rozpoczęciu roku szkolnego w ZSOMS Racibórz [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 września Ludmiła Nowacka przypomniała uczniom, że cała społeczność szkolna musi przystosować się do realiów pandemii. - Mamy procedury, które nie są przeciwko wam, ale dla was - żebyśmy ten proces przeszli bezpiecznie - podkreśliła dyrektor.

W uroczystości, oprócz nauczycieli, uczniów i przedstawicieli rodziców, wzięli również udział: wicemarszałek województwa śląskiego Beata Białowąs, dyrektor departamentu edukacji Urzędu Marszałkowskiego Danuta Maćkowska, prezydent Raciborza Dariusz Polowy, rektor PWSZ w Raciborzu Paweł Strózik, radni Józef Galli i Piotr Klima, prezesi klubów "Unia" oraz "Victoria" Ryszard Wolny i Sławomir Szwed, a także przedstawiciele Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Obecność funkcjonariuszy SG oraz PSP nie była przypadkowa, gdyż w ZSOMS od kilku lat prowadzona jest nauka w klasach mundurowych. Od tego roku szkolnego nauka obejmować będzie również współpracę ze Strażą Graniczną, która patronuje jednej z klas. Na ten aspekt kształcenia zwróciła uwagę wicemarszałek Beata Białowąs. - Gdybym była 30 lat młodsza, na pewno poszłabym do klasy mundurowej w szkole sportowej - powiedziała i dodała: Możecie mierzyć wysoko, bo ta szkoła wyszkoliła wielu olimpijczyków. Pamiętajcie, że cokolwiek zamarzycie sobie w życiu, możecie to zrealizować.

Poproszony o zabranie głosu Dariusz Polowy zwrócił uwagę na to, że rozpoczęcie nauki w warunkach pandemii stanowi wyzwanie, jednak "nie należy przerażać się tym, że wiele z tych rzeczy jest niewiadomą". Odwołując się do doświadczeń w otwieraniu miejskich placówek oświatowych w czasie pandemii powiedział, że każdy problem da się rozwiązać. Na koniec życzył uczniom, aby zakończenie roku szkolnego mogło odbyć się już normalnie - bez maseczek, bez dystansu społecznego.

W podobnym tonie wypowiedział się nowy rektor PWSZ Paweł Strózik, życząc wszystkim, abyśmy wkrótce mogli mówić o pandemii w czasie przeszłym. Samej dyrektor szkoł życzył natomiast "dobrego budżetu i mądrego prawa", a więc tych warunków, które są niezbędne do osiągania sukcesów.

(żet)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Józef Galli

Józef Galli

Radny Raciborza, szef komisji budżetu

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor ZSOMS w Raciborzu, radna miasta Racibórz, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Paweł Strózik

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Ryszard Wolny

Ryszard Wolny

Samorządowiec, sportowiec.

Sławomir Szwed

Sławomir Szwed

Trener pływacki, prezes MKS SMS Victoria Racibórz