Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

W Brzeźnicy powstała sala integracji sensorycznej [ZDJĘCIA]

22.11.2019 09:27 | 0 komentarzy | mad

Duże pieniądze trafiły do małej szkoły. Podstawówka i przedszkole z oddziałami integracyjnymi w Brzeźnicy wzbogaciły się o salę integracji sensorycznej oraz doświadczania świata.

W Brzeźnicy powstała sala integracji sensorycznej [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego placówka w Brzeźnicy zmieniła swój charakter. Wcześniej mieszczące się tam przedszkole i podstawówka działały jako Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy. Dziś to placówki, które poszerzyły swoją ofertę o oddziały integracyjne.

W środę, 20 listopada, menedżer Działu Inwestycji zakładu Henkel Polska Operations w Raciborzu Adam Porwal, wspólnie z Marcinem Lippą, przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego dokonali otwarcia sali terapii sensorycznej. To, jak podkreślają w placówce działanie stwarzające nowe możliwości terapeutyczne, jakie można teraz zaoferować dzieciom z różnego rodzaju dysfunkcjami rozwojowymi, zaburzeniami zachowania, czy niepełnosprawnością ruchową. – To sala, w której dzieci z problemami, ale i bez problemów mogą się wyciszyć i poćwiczyć – wyjaśnia dyrektorka szkoły Ewa Ryś.

Placówka na stworzenie sali pozyskała 3 tys. euro z programu wolontariatu pracowniczego firmy Henkel Polska Operations za pośrednictwem organizacji OPP Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. W otwarciu udział wzięli udział również: wicewójt Tomasz Kruppa, przewodniczący rady gminy Ireneusz Jaśkowski, przewodnicząca komisji oświaty Aleksandra Kremzer, proboszcz parafii Łubowice Andrzej Styra oraz inspektor ds. oświaty, kultury, turystyki i sportu  Gabriela Seidel. – Jako organ prowadzący cieszymy się, że uczniowie otrzymali w pełni wyposażaną salę terapii sensorycznej – mówił podczas otwarcia wicewójt Kruppa, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.


Integracja sensoryczna. Co to właściwie jest?

Terapia określana bywa często jako „naukowa zabawa” i polega m.in. na tym, że dziecko podczas sesji huśta się na hamaku, jeździ na deskorolce, balansuje na kołysce itp. Przez interesującą dla dziecka i przyjemną zabawę dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą organizację działań. Terapia sensoryczna nie jest nauką konkretnych umiejętności, w rozumieniu np. pisania, czy liczenia. Jest natomiast usprawnieniem pracy systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego, które są bazą do rozwoju tych umiejętności.

Ludzie:

Aleksandra Kremzer

Aleksandra Kremzer

Radna gminy Rudnik.

Ireneusz Jaśkowski

Ireneusz Jaśkowski

Przewodniczący rady gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik