Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Pomysł na dziś: Zbadaj swoją skórę

18.12.2017 14:30 | 0 komentarzy | MK

W ramach projektu "Świat Młodych Badaczy" publikujemy kolejne proste eksperymenty do zrobienia samemu w domu!

Pomysł na dziś: Zbadaj swoją skórę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

EKSPERYMENT 1: ZMIERZ POWIERZCHNIĘ SWOJEJ SKÓRY

Skórę możemy opisać wieloma przymiotnikami. Możemy mieć skórę jasną bądź ciemną, suchą bądź wrażliwą, gładką bądź podrażnioną. O skórę dbamy stosując różne kosmetyki i poddając się różnym zabiegom - uważa się bowiem, że skóra jest wizytówką człowieka. Po jej wyglądzie można ocenić, czy ktoś jest zdrowy, czy chory.

A czy wiecie, że skóra to także nasz największy organ? Pokrywa całe nasze ciało – od czubka głowy aż po pięty! Jest obecna w każdym załamaniu – pod pachą i miedzy palcami! Czy umiecie więc powiedzieć, jak dużo mamy skóry? Czy jej całościowa powierzchnia wynosi 2 czy może 7 metrów? Dziś będziecie mogli to sami sprawdzić! Gotowi do działania?

Potrzebujemy:

  • 1-2 rolki papieru toaletowego
  • Taśmę klejącą
  • Kredę lub taśmę malarską
  • Minimum dwie osoby

ZACZYNAMY!

1. Wybierzcie, czyją skórę będziecie mierzyć. Osoba ta musi stanąć nieruchomo, z rozstawionymi szeroko nogami i rozpostartymi rękami. Zadaniem drugiej osoby będzie jak najdokładniejsze owinięcie pierwszej osoby papierem toaletowym.

2. Końcówkę papieru przyklejcie taśmą do prawej dłoni i zacznijcie owijać prawą rękę aż do barków, tak, aby kolejne pasma papieru jak najmniej zachodziły na siebie. To samo zróbcie z lewą ręką. Teraz papier zamocujcie do prawej stopy i owińcie prawą nogę do wysokości biodra. To samo zróbcie z lewą nogą.

3. Papierem toaletowym owińcie ciało od bioder w kierunku głowy. Żeby papier nie opadał, użyjcie od czasu do czasu taśmy klejącej.

4. Na końcu owińcie papierem głowę. Pamiętajcie, żeby na wysokości nosa pozostawić otwory ułatwiające oddychanie.

Pierwszy etap doświadczenia za Wami - stoicie teraz naprzeciw prawdziwej mumii!

5. Teraz możecie delikatnie zdjąć papier z owiniętej osoby. Uważajcie, by się nie podarł – przed Wami jeszcze jeden, kluczowy etap doświadczenia.

6. Na podłodze narysujcie kredą lub wyklejcie taśmą malarską 1 lub 2 kwadraty o boku 1m – każdy taki kwadrat ma powierzchnię 1m2. Następnie kwadraty wypełnijcie szczelnie paskami papieru, zdjętymi z owijanej osoby.

Ile kwadratów udało się Wam wypełnić?

Brawo! Teraz wiecie, jak duża jest powierzchnia skóry jednego z Was. Powtórzcie eksperyment zamieniając się rolami, aby sprawdzić, jaka jest powierzchnia skóry drugiej osoby. 

EKSPERYMENT 2: CZY SKÓRA ODDYCHA?

Jak wykazał poprzedni eksperyment, powierzchnia skóry człowieka jest znaczna. Jako duży i ważny organ, skóra pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, ale czy wiecie, że jedną z nich jest oddychanie? Przeprowadźmy prosty eksperyment, by to udowodnić.

Potrzebujemy:

  • 2 woreczki plastikowe (np. torebki śniadaniowe)
  • wazelina (można ją kupić w aptece)
  • 2 gumki do włosów lub gumki recepturki

ZACZYNAMY!

1. Najpierw starannie umyjcie i wysuszcie dłonie. Na jedną z nich nałóżcie warstwę wazeliny – posmarujcie dokładnie całą dłoń, z wierzchu i od środka. Druga dłoń pozostaje czysta.

2. Na każdą z dłoni nałóżcie plastikowy woreczek. Woreczki trzeba umocować w nadgarstkach gumkami. Teraz musicie zaczekać kilkanaście minut.

3. Woreczek na dłoni bez wazeliny pokrył się od środka cienką warstewką „mgły”. Drugi woreczek, na dłoni pokrytej wazeliną, pozostał suchy.

Czy wiecie, dlaczego tak się dzieje?

Otóż, mgła na wewnętrznej powierzchni woreczka to para wodna. Nasza skóra na dłoniach, podobnie jak w każdym innym miejscu, nieustannie się poci, chłodząc w ten sposób nasze ciało. Wazelina uniemożliwia parowanie skóry, dlatego drugi woreczek pozostał suchy.

Brawo! Właśnie udwodniliście, że skóra oddycha!

Już wkrótce kolejne eksperymenty. Do zobaczenia!

Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Projekt realizowany jest w formie 90-minutowych interaktywnych, atrakcyjnych warsztatów. Dzieci – pod okiem wykwalifikowanych edukatorów – przeprowadzają proste eksperymenty badawcze. Interaktywne, praktyczne zajęcia mają zachęcać dzieci do samodzielnego myślenia: zadawania pytań i stawiania hipotez, poszukiwania odpowiedzi, prowadzenia obserwacji, analizy zjawisk i wyciągania wniosków. W konsekwencji uczniowie mają możliwość poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium. W ramach polskiej odsłony projektu, realizowanej od 2016 r., w warsztatach wzięło już udział 1300 dzieci. W Raciborzu w zajęciach „Świat Młodych Badaczy” weźmie udział ponad 800 dzieci z kilkunastu szkół podstawowych.

Więcej o projekcie „Świat Młodych Badaczy” na stronie www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl