Piątek, 27 listopada 2020

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Epidemia na Śląsku:

Prokurator na hałdzie w Pszowie

11.12.2019 07:00 | 10 komentarzy | juk, acz

Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim wszczęła śledztwo w sprawie odzysku i przetwarzania wbrew obowiązującym przepisom odpadów pokopalnianych z hałdy w Pszowie. Taki czyn jest zagrożony karą pięciu lat pozbawienia wolności.

Prokurator na hałdzie w Pszowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wracamy do sprawy hałdy przy ul. Traugutta w Pszowie. Przypomnijmy, że pod koniec lipca tamtejsi włodarze złożyli w wodzisławskiej prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedsiębiorcę tam działającego. Wystąpili również do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) w Wodzisławiu Śl. oraz do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach o dokonanie odpowiednich kontroli. Sprawdzamy, co po prawie pięciu miesiącach zmieniło się w tej sprawie.

Odzyskują węgiel

Kontrola prowadzona przez katowicki WIOŚ zakończyła się pod koniec października. - W ramach wykonywanych prac pobierany jest urobek zawierający pierwiastek węgla, który kierowany jest do odzysku, na odrębną instalację zlokalizowaną około 20 km poza miastem Pszów. Prace te nie są objęte posiadanym przez przedsiębiorcę pozwoleniem na budowę oraz przedstawionym projektem budowlanym - tłumaczy Małgorzata Zielonka-Alke, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Tłumaczy, że przedsiębiorca na wykonywanie tych prac nie uzyskał również stosownych decyzji administracyjnych wynikających z przepisów ochrony środowiska. Chodzi m.in. o zezwolenie na przetwarzanie odpadów.