Piątek, 10 lipca 2020

imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa

RSS

Dentysta z Radlina zatrzymany za oszustwa. Podrobił blisko tysiąc dokumentów pacjentów

01.06.2019 06:00 | 6 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 07:40

844 zarzuty usłyszał stomatolog z Radlina, zatrzymany przez wodzisławskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą. Lekarz poświadczał nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentów, wykazując świadczenia stomatologiczne, których nigdy nie wykonywał. Raporty rozliczeniowe wysyłał następnie do NFZ, skąd uzyskiwał nienależną refundację za leczenie.

Dentysta z Radlina zatrzymany za oszustwa. Podrobił blisko tysiąc dokumentów pacjentów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą pracowali nad tą sprawą od ponad roku. W toku prowadzonego śledztwa przesłuchali blisko 400 świadków, którzy byli pacjentami 41-latka. W efekcie tych czynności oraz analizy zabezpieczonych dokumentów, przedstawiono podejrzanemu dentyście ponad 800 zarzutów.

Jak się okazało, leczenia odbywały się w ramach prywatnej praktyki i były w związku z tym opłacane przez pacjentów Lekarz nie wystawiał jednak paragonów ani innych potwierdzeń płatności za usługę, a za wykonane świadczenie, pomimo tego że było już prywatnie opłacone, żądał refundacji z NFZ.

Od lipca 2014 roku do marca 2018 roku podejrzany lekarz doprowadził katowicki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej wysokości ponad 176 tys. zł. Wobec nieuczciwego dentysty prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. zł oraz zabezpieczenie majątkowe w kwocie ponad 50 tys. zł. Przestępstwa objęte aktem oskarżenia zagrożone są karą do 8 lat więzienia.
(acz)