Niedziela, 24 lutego 2019

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Łapówki i bicie na komendzie. Kolejni policjanci z drogówki za kratami

22.09.2018 09:59 | 1 komentarz | acz

19 września na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji Wydziału w Katowicach zatrzymali kolejnych trzech funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Łapówki i bicie na komendzie. Kolejni policjanci z drogówki za kratami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zatrzymania mają związek z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym, przedmiotem którego są czyny polegające na przyjmowaniu przez funkcjonariuszy żorskiej Komendy Miejskiej Policji, korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa. Dwóm zatrzymanym przedstawiono zarzuty o charakterze korupcyjnym, a wobec jednej osoby zarzut o innym charakterze. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich trzech zatrzymanych.

- Wątkiem, jaki jest również badany w postępowaniu jest użycie przemocy, pobicie jednego z pokrzywdzonych na terenie KMP w Żorach. W zakresie tego wątku prokuratura, z uwagi na dobro śledztwa, nie udziela żadnych informacji - mówi prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Z obecnych ustaleń śledztwa wynika, że łapówki przyjmowane były nie tylko w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa, ale także udzielano łapówek w wyniku kierowania przez funkcjonariuszy policji do sprawców wykroczeń drogowych żądań wręczenia takiej korzyści. Ustalono bowiem, że od wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariusze policji uzależniali odstąpienie od zatrzymania dokumentu prawa jazdy kierującego. W tych sytuacjach sprawcy byli karani za rzeczywiście popełnione wykroczenia, natomiast przyjęcie korzyści majątkowej ukierunkowane było na to, aby funkcjonariusze Policji nie dokonali zatrzymania prawa jazdy kierującego.

W śledztwie przedstawiono już zarzuty osobie, która – jak wskazuje materiał dowodowy – wręczyła funkcjonariuszom korzyść majątkową.- Jest to osoba, która nie zgłosiła się do prokuratury, a która została ustalona poprzez działania funkcjonariuszy BSW - wyjasnia prokurator.

Prokuratura nadal zwraca się do osób mających istotne informacje w tej sprawie o zgłaszanie się do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Jednocześnie informuję , że zgodnie z treścią art. 229 § 6 k.k. „nie podlega karze sprawca przestępstwa, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.”