Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

Radny Skwierczyński skazany, ale niekarany. Mimo wyroku może nadal kandydować

05.09.2018 07:00 | 3 komentarze | acz

Wracamy do sprawy Juliana Skwierczyńskiego, byłego już radnego Rady Gminy Nędza. Jak się okazuje, złożenie mandatu zbiegło się w czasie z przegranym przez niego procesem karnym.

Radny Skwierczyński skazany, ale niekarany. Mimo wyroku może nadal kandydować
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Były już radny Julian Skwierczyński zasłynął tym, że w radzie był największym przeciwnikiem obecnej wójt Anny Iskały. Publicznie krytykował jej sposób rządzenia gminą, w licznych pytaniach i interpelacjach tropił rzekome nieprawidłowości. Obrywało się również przewodniczącemu rady. Ku zaskoczeniu wszystkich, w kwietniu na łamach Nowin Raciborskich Julian Skwierczyński poinformował o rezygnacji z mandatu radnego. – Ostatnio uległem poważnemu wypadkowi. Wcześniej przeszedłem przez ciężką chorobę. Z tego względu w najbliższych miesiącach nie będę mógł w pełni wykorzystywać mandatu radnego i reprezentować na forum rady gminy mieszkańców mojej miejscowości. To powód, dlaczego złożyłem mandat radnego – tłumaczył swoją decyzję na łamach naszego tygodnika. Skwierczyński już wcześniej miał problemy ze zdrowiem, jednak uczestniczył aktywnie w sesjach rady gminy. W gminie do dziś trwają spekulacje, co zmusiło najzacieklejszego wroga obecnej władzy, do rezygnacji z mandatu radnego kilka miesięcy przed końcem kadencji. On sam podtrzymuje, że zdrowie, ale inni podejrzewają, że właśnie przegrany proces.

Rękoczyny po sesji

Aby opisać proces, należy się cofnąć do sierpnia 2014 roku. Wówczas w urzędzie w Nędzy odbywała się kolejna sesja rady gminy. Jak zwykle na sesji nie brakowało emocji i utarczek słownych z udziałem radnego Skwierczyńskiego. Tym razem jednak, po sesji doszło do scysji z udziałem kilku radnych i… rękoczynów. Sprawę obszernie opisywały Nowiny Raciborskie. Jak się okazuje, sprawa miała dalszy ciąg. 18 sierpnia na komisariacie policji w Kuźni Raciborskiej zjawił się przewodniczący Rady Gminy Gerard Przybyła i złożył zawiadomienie. Podczas starcia z radnym Skwierczyńskim został spryskany gazem, co spowodowało u niego zapalenie spojówki. Od tego dnia zaczęły się kłopoty z prawem Juliana Skwierczyńskiego.


Ludzie:

Franciszek Marcol

Franciszek Marcol

Radny Powiatu Raciborskiego.

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza.

Julian Skwierczyński

Julian Skwierczyński

Były radny gminy Nędza.