Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Kierownik spółki podległej Rafako zatrzymany przez CBA. Miał wziąć 50 tysięcy złotych łapówki

17.01.2018 12:00 | 3 komentarze | acz
Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 14:43

TEKST AKTUALIZOWANY

Szef spółki, która w imieniu Rafako buduje blok energetyczny w Jaworznie został zatrzymany pod luksusowym salonem samochodowym w Katowicach.

Kierownik spółki podległej Rafako zatrzymany przez CBA. Miał wziąć 50 tysięcy złotych łapówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Agenci z katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpadli na trop korupcji przy budowie bloku węglowego 910MW w Jaworznie. Kontrakt na wykonanie inwestycji o wartości ponad 5,4 mld zł został podpisany w 2014 roku z konsorcjum, którego głównym wykonawcą jest Rafako S.A. Ta spółka z branży energetycznej powołała spółkę w 100% zależną, celową o nazwie E003B7 z siedzibą w Raciborzu, która realizuje inwestycję.

- Agenci CBA zatrzymali na gorącym uczynku przyjęcia 50 tys. zł łapówki Marcina Sz. - kierownika z tej spółki zajmującej się budową elektrowni Jaworzno III w imieniu Rafako S.A. - mówi Piotr Kaczorek z CBA.

Wręczającym pieniądze był rzeszowski biznesmen z branży budowalnej Stanisław R. Do zatrzymania doszło w Katowicach, pod jednym z salonów luksusowych samochodów, gdzie biznesmen przyjechał swoim pojazdem na przegląd. Samo zatrzymanie miało dynamiczny charakter, obaj mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni.

Funkcjonariusze CBA z Katowic podejrzewają, że kwota łapówek może się zwiększyć – wręczone 50 tys. zł to jedna z transz. Według ustaleń CBA pieniądze dla inżyniera ze spółki E003B7 miały być korupcyjną zapłatą za samo zlecenie rzeszowskiej firmie udziału w wykonaniu jednego z etapów budowy elektrowni Jaworzno III oraz ułatwienia w dalszym rozliczaniu. Śledczy z CBA ustalają, czy nie dochodziło do zawyżania faktur przez rzeszowską firmę ze stratą dla wykonawcy i inwestora.

- Agenci CBA przeszukali mieszkania obu zatrzymanych oraz siedziby spółki E003B7 oraz rzeszowskiej firmy. Zabezpieczono dokumenty dotyczące sprawy. Teraz dopiero zatrzymani i zgromadzone dowody trafią do prokuratury - dodaje Kaczorek. Sprawę od początku prowadzi Delegatura CBA w Katowicach.

(acz)


Do naszej publikacji odniosła się spółka, której kierownik został zatrzymany przez CBA:
"Zarząd Spółki E003B7 sp. z o.o. informuje, że w związku z zatrzymaniem pracownika spółki, zlecił dodatkowe kontrole procesów zakupu usług dodatkowych od firm zewnętrznych oraz powołał zespól, który sprawdzi kontrakty nadzorowane przez tego pracownika.

Warto podkreślić, ze postawione zatrzymanym osobom zarzuty dotyczą zakupu usług pomocniczych od firmy, z którą zawarliśmy umowę ramową, i która zawierała dalsze umowy z podwykonawcami. Usługi te nie mają zasadniczego wpływu na przebieg budowy, jej koszty i kluczowe dla niej elementy oraz na dochowanie terminów wykonania bloku energetycznego." informuje w imieniu spółki Adam Sanocki z Attention Marketing.