Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Tragiczne wieści z Czech. Nie żyje 12 Polaków [AKTUALIZACJA]

21.12.2018 08:27 | 12 komentarzy | mak, acz
Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 14:27

TEKST AKTUALIZOWANY

Za czeskimi mediami podajemy najnowsze informacje dotyczące wypadku w czeskiej kopalni CSM w Stonawie (pow. Karwina). W czwartek doszło tam do wybuchu metanu. W wyniku eksplozji zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków.

Tragiczne wieści z Czech. Nie żyje 12 Polaków [AKTUALIZACJA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W wyniku wybuchu metanu w kopalni zginęło 13 osób - 11 Polaków i dwóch Czechów. Dziesięć osób zostało rannych. W chwili tragedii pod ziemią były 23 osoby.

Trzej ranni górnicy trafili do szpitala, w tym jeden w stanie krytycznym. Siedmiu górników na miejscu zostało opatrzonych przez lekarzy.

Na miejscu jest już polski premier Mateusz Morawiecki. - Pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim ofiarom katastrofy górniczej w Karwinie. To ogromna tragedia dla wszystkich Polaków i Czechów. W tym trudnym dniu szczególnie mocno pokażmy solidarność i poczucie narodowej wspólnoty - przekazał Mateusz Morawiecki. - Udam się za chwilę do szpitala, roztoczymy opiekę nad rodzinami ofiar i poszkodowanych oraz nad tymi, którzy przeżyli - podkreślił premier.

Do wybuchu metanu doszło na głębokości około 880 m.

Czwartkowa eksplozja metanu w kopalni CSM, która zebrała śmiertelne żniwo, należy do najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii górnictwa w Czechach.


AKTUALIZACJA 21.12 godz. 10.15

Najnowszy bilans ofiar: nie żyje 13 górników, w tym 12 Polaków. Jedna osoba walczy o życie. Początkowo błędnie podawano, że wśród 13 zmarłych górników jest 11 Polaków i 2 Czechów. Okazało się, że jedna z ofiar tylko mieszkała w Karwinie, ale nadal miała polskie obywatelstwo.


AKTUALIZACJA 21.12 godz. 10.23

Służby kryzysowe wojewody śląskiego potwierdziły, że wśród zmarłych górników jest 8 mieszkańców województwa śląskiego. 


AKTUALIZACJA 21.12 GODZ. 11.13

Po tragedii w czeskiej kopalni prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową. - W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej - poinformował prezydent.


AKTUALIZACJA 21.12 GODZ. 14.26

Według pierwszych, jeszcze nieoficjalnych informacji wśród ofiar katastrofy sa mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, Cieszyna, Goleszowa, Zabrza, Chałupek, Gliwic i Mysłowic.

Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów