Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Nowoczesne domy, aplikacje i kluby czyli wielki finał Akademii Przedsiębiorczości w Raciborzu [ZDJĘCIA]

14.12.2018 14:42 | 3 komentarze | żet

Młodzi mieszkańcy powiatu raciborskiego zadziwiają świeżym spojrzeniem na rzeczywistość i mają biznesowe pomysły, na które nie wpadł nikt poza nimi.

Nowoczesne domy, aplikacje i kluby czyli wielki finał Akademii Przedsiębiorczości w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Marcelin Kierek, Grzegorz Śliwiński, Paweł Iwańczyk oraz Dawid Sowa mają pomysł na biurko indukcyjne, które będzie umożliwiać ładowanie stawianych na nim urządzeń elektrycznych bez konieczności podłączania ich do źródeł zasilania za pomocą kabli. Jury było pod wrażeniem pomysłu uczniów "Mechanika" i przyznało im pierwsze miejsce w konkursie wieńczącym projekt Szkoła Młodych Przedsiębiorców. Na zdjęciu zwycięzcy konkursu razem z nauczycielem Andrzejem Brzenczką.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

14 grudnia na Zamku Piastowskim w Raciborzu zorganizowano finał Szkoły Młodych Przedsiębiorców, czyli projektu sfinansowanego ze środków powiatu raciborskiego oraz Narodowego Banku Polskiego, w ramach którego nauczyciele i uczniowie raciborskich szkół ponadgimnazjalnych zdobyli wiedzę na temat współczesnych modeli biznesowych, podstaw marketingu i komunikacji z mediami, źródeł finansowania firmy oraz sposobów weryfikacji pomysłów biznesowych. Zwieńczeniem przedsięwzięcia była prezentacja czternastu pomysłów biznesowych autorstwa uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, CKZiU nr 2 "Mechanik", I LO, II LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach. Dodatkowo swój pomysł na biznes przedstawili również uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieńkowicach.

Mapa korepetycji inteligentne lodówki

A co konkretnie pokazali młodzi, przedsiębiorczy mieszkańcy powiatu? Trzy grupy uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych zaprezentowały aplikację Find Your Style pomagającą w wyszukiwaniu ubrań w oparciu o preferencje użytkownika, aplikację Friendly Learning ułatwiającą wykonywanie zadań domowych oraz wyszukiwanie korepetytorów, a także aplikację oraz skanery do lodówek IFridge, które przypilnują za nas dat ważności produktów umieszczanych w naszych lodówkach oraz przygotują listę zakupów w oparciu o aktualną zawartość urządzenia.

Dzienna placówka dla zwierząt i stolarze z prawdziwego zdarzenia

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu zaprezentowali pomysł na aplikację Scandrobe, która na podstawie zdjęcia ubrania wyszuka podobne produkty w sklepach współpracujących z twórcami aplikacji.

Uczennice Szkoły Podstawowej w Bieńkowicach przedstawiły pomysł na dzienną placówkę dla psów, z której usług mogliby skorzystać właściciele czworonogów, którzy nie mają ich z kim zostawić w ciągu dnia.

Propozycja wychowanków Młodzieżowego Ośrodka w Rudach to aplikacja E-Project, dzięki której użytkownik bez wychodzenia z domu, na podstawie przesłanego zdjęcia pomieszczenia, otrzymywałby projekt aranżacji wnętrza oraz zamawiał meble wykonywane i montowane przez młodych przedsiębiorców.

Świeże soki i kawiarnie

Witaminy Mickiewicza to firma działająca w II LO im. Adama Mickiewicza. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność na terenie szkoły, jednak uczniowie myślą o pozyskaniu nowych rynków zbytu w dużych zakładach pracy. Inni uczniowie II LO zaprezentowali pomysł na przedsiębiorstwo Vitanimal, które pośredniczyłoby w sprzedaży karmy oraz akcesoriów dla zwierząt.

Pomysłem na biznes studentek PWSZ w Raciborzu jest otwarcie Klubokawiarni Integralna dla młodzieży z Raciborza i okolic. O otwarciu miejsca wypoczynku ("Kawciogród")myślą również uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu. Inna grupa uczniów z tej szkoły ma pomysł na aplikację "Do It 4 Beauty", która byłaby pomocna w wyborze kosmetyków.

Inteligentne domy i biurko indukcyjne

Ciekawe pomysły we wstępnej fazie realizacji zaprezentowali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. Część z nich ma pomysł na produkcję modułów umożliwiających bezprzewodowe sterowanie elementami wyposażenia domu (Technotron oraz SmartTouch). Takie rozwiązania są dostępne na rynku, jednak pomysły uczniów "Mechanika" są tańsze i wygodniejsze w użytkowaniu.

Paweł Iwańczyk, Dawid Sowa, Marcelin Kierek, Grzegorz Śliwiński oraz Piotr Hołownia skonstruowali prototyp biurka indukcyjnego. Takie biurko, podłączone do źródła zasilania, umożliwia bezprzewodowe ładowanie stawianych na nim urządzeń bez konieczności podłączania ich do źródeł zasilania za pomocą kabli.

Kto wygrał?

Konkurs wygrała grupa uczniów "Mechanika", która zamierza rozwijać projekt biurka indukcyjnego. Drugie miejsce zajęli uczniowie z "Mechanika" zamierzający produkować moduły do inteligentnych domów o nazwie Technotron. Trzecie miejsce przypadło Witaminom Mickiewicza. Dodatkowo jury wyróżniło Smart Touch (inteligentna elektronika, CKZiU nr 2 "Mechanik") oraz IFridge (aplikacja i skanery do lodówek, ZSE W Raciborzu).

Więcej o projekcie oraz konkursie w najbliższych "Nowinach Raciborskich" (w sprzedaży od 18 grudnia).