Czwartek, 26 kwietnia 2018

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Handel i negocjacje, czyli młodzi ekonomiści z Kuźni Raciborskiej górą

08.04.2017 11:10 | 0 komentarzy | (q)

W piątek, 7 kwietnia w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1 w Raciborzu odbył się VII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekonomicznej pod hasłem „Handel i negocjacje”. Najlepszą drużyną okazali się uczniowie Gimnazjum z Kuźni Raciborskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował starosta raciborski Ryszard Winiarski oraz Raciborska Izba Gospodarcza.

Handel i negocjacje, czyli młodzi ekonomiści z Kuźni Raciborskiej górą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Młodzież powiatu raciborskiego wzięła udział w VII edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej, którego hasło przewodnie brzmiało „Handel i negocjacje”. Pierwszy etap konkursu zorganizowano indywidualnie w każdej szkole gimnazjalnej, która chciała uczestniczyć w tym projekcie. Drugi i trzeci poziom odbył się 7 kwietnia w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1 (dawny Ekonomik).

W piątkowym konkursie udział wzięło 8 drużyn z gimnazjów raciborskich i powiatowych. Pośród nich znaleźli się uczniowie z Pietrowic Wielkich, Grzegorzowic, Nędzy, Lubomi, Krzanowic oraz raciborskich G 1, G2 i G5. Rywalizacja składała się z dwóch etapów. W pierwszej części uczestnicy rozwiązali test ekonomiczny. Do kolejnej rundy zakwalifikowały się trzy drużyny, które wzięły udział w następnym quizie.

Najlepsi okazali się uczniowie z Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej, zaraz za nimi uplasowali się przedstawiciele Gimnazjum nr 2 w Raciborzu. Trzecia lokata z kolei należała do zawodników raciborskiego Gimnazjum nr 5. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Raciborską Izbę Gospodarczą, Radę Rodziców Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu, EKO-OKNA S.A. oraz Gminę Krzanowice.

Jak przyznał Paweł Ptak, nauczyciel przedmiotu ekonomii w CKZiU nr 1, który także zasiadał w jury konkursu, walka była bardzo zacięta, ponieważ z roku na rok gimnazjaliści są coraz lepiej przygotowani. Celem projektu jest propagowanie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej wiedzy z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii. - W konkursie udział wzięli uczniowie z ośmiu powiatowych szkół gimnazjalnych. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, prezentowała bardzo wysoki poziom wiedzy ekonomicznej. Tym razem skupiliśmy się na handlu i negocjacjach. Co więcej, szkoły mogły także przygotowywać krótkie filmiki reklamujące nasze kierunki nauczania. Przyznam, że kilka zespołów stworzyło bardzo ciekawe prace – powiedział Paweł Ptak, nauczyciel ekonomii w CKZiU nr 1.

- Za nami już siódma edycja konkursu. Z roku na rok poziom, jaki reprezentują uczniowie szkół biorących udział w wydarzeniu jest coraz wyższy. Przygotowanie młodzieży jest bardzo dobre. Jako ciekawostkę dodam, że bardzo często zdarzały się odpowiedzi stu procentowe, w związku z czym ciężko było nam wyłonić tych najlepszych. Bardzo nas to cieszy, że młodzi ludzie chcą się uczyć - mówił Zenon Sochacki, wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego CKZiU w Raciborzu. - Każdy konkurs przygotowywany jest pod innym hasłem. W tym roku był to „Handel i negocjacje”. Niemniej jednak, od pierwszej edycji projektu, przyświeca mu jedna idea, a mianowicie „ekonomia w życiu codziennym”. Jest to bardzo ważny aspekt, którego zasady staramy się przekazać młodzieży – podsumował Zenon Sochacki.

Organizatorami konkursu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych z CKZiU nr 1 w Raciborzu.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta Ryszard Winiarski oraz Raciborska Izba Gospodarcza.

* * *

MAGDALENA MATUSIK/Adventure Media

Ludzie:

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski