Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Porządki w Rafako dobre dla młodych

15.12.2016 19:30 | 0 komentarzy | żet

Co Program Dobrowolnych Odejść w Rafako oznacza dla uczniów Oddziału Szkolenia Zawodowego Rafako, którym obiecano pracę ślusarzy i spawaczy?

Porządki w Rafako dobre dla młodych
Uczniowie Oddziału Szkolenia Zawodowego Rafako prezentowali się podczas współorganizowanego przez Wydawnictwo Nowiny Festiwalu Perspektyw, na którym promowano szkolnictwo zawodowe i techniczne. Uczniowie OSZ Rafako kształcą się w zawodach ślusarz oraz spawacz, korzystając z doświadczenia najlepszych instruktorów oraz znakomitych, spełniających wymogi ISO 14001, stanowisk szkoleniowych.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tydzień temu obszernie pisaliśmy na naszych łamach o Programie Dobrowolnych Odejść w Rafako. Wraz z jego ogłoszeniem do redakcji „Nowin Raciborskich” zaczęły napływać pytania dotyczące przyszłości uczniów, którzy kształcą się w Oddziale Szkolenia Zawodowego Rafako. Zatrudniono ich jako młodocianych pracowników, obiecano naukę fachu i pracę spawacza po skończeniu szkoły. Czy te gwarancje pozostają w mocy? Zapytaliśmy o to prezes Rafako Agnieszkę Wasilewską-Semail.

– Program Dobrowolnych Odejść w żaden sposób nie dotyczy młodzieży z Oddziału Szkolenia Zawodowego Rafako. Ale właśnie dzięki niemu możliwość rozwoju otrzymają młodzi. Liczymy na to, że PDO pozwoli nam mocniej skoncentrować się na rozwijaniu kompetencji młodych ludzi – wyjaśnia Agnieszka Wasilewska-Semail.

Przypomnijmy, nabór wniosków pracowników, którzy chcą skorzystać z PDO wciąż trwa. W sumie może nim zostać objętych nawet 200 osób. W zamian za dobrowolne odejście z pracy otrzymają rekompensatę – wypłaconą jednorazowo w wysokości półrocznej pensji lub w 24 transzach (50% miesięcznego wynagrodzenia każda). Choć akces do PDO mogą zgłosić wszyscy pracownicy, to uruchomiono go głównie z myślą o osobach starszych, aby z jednej strony podziękować im za lata pracy dla raciborskiego zakładu, a z drugiej strony uporządkować strukturę zatrudnienia w firmie.

– Nasza przyszłość to świadomy i ustrukturyzowany rozwój młodych pracowników. Chcemy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i aspiracjom – dodaje Agnieszka Wasilewska-Semail.

(żet)