Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Dziś pod kopalnią Jankowice wielkie testowanie

04.08.2020 09:12 | 1 komentarz | acz

Dziś i jutro w Rybniku będą przeprowadzane badania przesiewowe na obecność koronawirusa. Przejdą je wszyscy pracownicy Ruchu Chwałowice kopalni ROW.

Dziś pod kopalnią Jankowice wielkie testowanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W próbkach pobranych w piątek u 318 pracowników chwałowickiej kopalni wykryto 40 zakażeń. Wynik ten spowodował decyzję o konieczności przebadania całej załogi (2,8 tys. osób), którą ogłosił w poniedziałek wojewoda śląski. W Chwałowicach zakażenie wykryto dotąd łącznie u 106 górników.

Jak poinformował Dariusz Szlachta, dyrektor ds. pracowniczych Ruchu Chwałowice kopalni ROW, próbki biologiczne pobierać będą dwie ekipy epidemiologów przez dwa dni w godzinach od 9 do 18 pod kopalnią Jankowice w Rybniku. Szacuje się, że testom poddanych zostanie ponad 1700 nieprzebadanych dotąd pracowników (włącznie z pracownikami firm obcych świadczących usługi w Chwałowicach). Górnicy zostaną indywidualnie poinformowani o terminie badania.

Wcześniej przetestowano całą załogę innej kopalni Polskiej Grupy Górniczej - Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie zakażonych jest obecnie 453 górników. W poniedziałek są tam prowadzone kolejne testy - mają one potwierdzić, czy choroba nie rozwinęła się u osób, które wcześniej miały wyniki ujemne. W innej kopalni PGG S.A. - Marcel w Radlinie - zachorowało dotąd 56 osób.