Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

WAŻNE:

250 lat kaplicy Matki Boskiej Różańcowej

11.09.2020 13:55 | 0 komentarzy | art

Kaplica pw. Matki Boskiej Różańcowej ma już 250 lat. 5 września odbyły się obchody jubileuszu jej powstania.

250 lat kaplicy Matki Boskiej Różańcowej
5 września w Bukowie odbyła się msza uroczysta z okazji 250-lecia kaplicy różańcowej Matki Boskiej. Fot. Arkadiusz Hajski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kameralna uroczystość odbyła się w sobotnie popołudnie. Mszy świętej, w której wzięło udziału kilkudziesięciu mieszkańców Bukowa, przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej ks. Adam Olszowski. W uroczystości, której organizatorem była Rada Sołecka Bukowa z sołtysem Stanisławem Zuchem na czele, uczestniczyli też starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz wójt Lubomi Czesław Burek. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych: strażackiego, górniczego i róż różańcowych.

Kapliczka została zbudowana w 1770 r. (taka data wycięta została w nadprożu wejścia). Wyposażona jest w skrzyniowy ołtarz, polichromowaną figurę św. Izydora oraz obraz Matki Boskiej Różańcowej. Najpierw stała bezpośrednio na placu w centrum Bukowa, niedaleko kościoła. Była wielokrotnie podtapiana. W okresie międzywojennym, dla zabezpieczenia ją przed okresowymi podtopieniami, została ustawiona na murowanym cokole. Obok niej stoi nawet wodowskaz, na którym zaznaczono poziomy wody podczas poszczególnych powodzi. Najwyżej woda sięgała w 1997 roku. Wówczas kapliczka niemal całkowicie znalazła się pod wodą i uległa sporym zniszczeniom. W ostatnich latach, staraniem gminy Lubomia, przeszła remont.

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski