Wtorek, 2 czerwca 2020

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Henkel, SGL Carbon, RAFAKO, Mieszko i Tenneco wśród 500 największych firm

23.04.2014 10:59 | 1 komentarz | żet

Od 1999 roku "Rzeczpospolita" przygotowuje listę największych firm w Polsce. Racibórz wciąż wypada lepiej od Rybnika, Opola i Dąbrowy Górniczej.

Henkel, SGL Carbon, RAFAKO, Mieszko i Tenneco wśród 500 największych firm
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lista "Rzeczpospolitej" nie ogranicza się wyłącznie do największych i najbardziej wartościowych (najwyżej wycenianych firm). Przygotowane przez ekspertów rankingi dotyczą m. in. poprawy wyniku netto w zestawieniu lat 2012-2013, zatrudnienia, wysokości płaconych podatków itd. Jednakże najciekawszym dla nas zestawieniem będą te podstawowe, dotyczące najwyżej wycenianych i największych przedsiębiorstw w kraju.

Grupa Kapitałowa RAFAKO SA (Racibórz)

Eksperci "RZ" szacują wartość raciborskiego przedsiębiorstwa na 377 mln zł, co daje mu 362. miejsce na liście najbardziej wartościowych przedsiębiorstw w kraju. Na ogół wartość przedsiębiorstwa idzie w parze z jego pozycją na liście 500 największych firm w kraju. Tak jest również w przypadku raciborskiego zakładu, który w tym najbardziej prestiżowym zestawieniu uplasował się na 322. pozycji.

SGL CARBON Polska SA (Racibórz)

W lokalnych mediach rzadko pojawiają się wzmianki na temat byłych Zakładów Elektrod Węglowych. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwo straciło na znaczeniu. W zestawieniu najbardziej wartościowych przedsiębiorstw SGL Carbon plasuje się o wiele wyżej od RAFAKO, bo na miejscu 182. Wartość przedsiębiorstwa z siedzibą w Raciborzu szacuje się na 1,074 mld zł. SGL Carbon zajął również 340. miejsce na liście 500 największych firm w kraju.

Henkel Polska i ZPC Mieszko

Choć oba zakłady w latach ubiegłych przeniosły swoje siedziby do Warszawy, to nadal część swojej działalności prowadzą właśnie w Raciborzu. Henkel jest 169-tym najbardziej wartościowym przedsiębiorstwem w kraju. Jego szacunkową wartość ustalono na 1,216 mld zł. Ponadto Henkel uplasował się na 167. pozycji zestawienia największych firm w kraju oraz zapisał się w rankingu przedsiębiorstw charakteryzujących się najlepszą poprawą wyniku netto w zestawieniu lat 2012-2013. W przypadku Henkla poprawa wyniosła 60 mln zł - w 2013 roku zysk netto spółki sięgnął 158,264 mln zł.

Grupa Kapitałowa ZPC Mieszko uplasowała się na 456. pozycji zestawienia najbardziej wartościowych przedsiębiorstw w kraju. Jej wartość szacowana jest na 155 mln zł. Miejsce na liście 500 największych firm w kraju: 453.

Tenneco Automotive Polska sp. z o.o.

Działające w Rybniku przedsiębiorstwo uplasowało się na 271. pozycji na liście 500 największych firm w kraju. Wynik tym lepszy, że w tym samym rankingu z 2012 roku firma zajęła 309. miejsce. Wartość przedsiębiorstwa szacowana jest na 563 mln zł (264. miejsce na liście najbardziej wartościowych przedsiębiorstw).

Grupa Kapitałowa PBG SA

Wzmiankujemy o wynikach tej spółki tylko i wyłącznie ze względu na jej związki z RAFAKO SA. GK PBG SA w 2013 roku udało się osiągnąć najlepszą poprawę wyniku wśród wszystkich działających w kraju firm. Głównie dlatego, że rok 2012 był katastrofalnym dla spółki - wówczas jej straty sięgnęły 3,716 mld zł i doprowadziły ją do upadłości (wciąż trwają negocjacje z wierzycielami spółki w sprawie zawarcia układu upadłościowego). W 2013 roku udało się wypracować 207 mln zł zysku. Sięgająca 4 mld zł poprawa wyniku spółki okazała się największą w skali kraju. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w ogłoszeniu upadłości, również likwidacyjnej, wielu wchodzących w skład grupy spółek. Wartość tak bardzo okrojonej GK PBG SA szacuje się na 30 mln zł, co daje jej 498. pozycję w odpowiednim rankingu. Nie wpływa to jendak na fakt, że osadzony na glinianych nogach budowlany kolos wciąż jest jedną z największych firm w kraju - na liście "500" zajmuje 227. pozycję.


W przygotowaniu listy 500 największych przedsiębiorstw w kraju eksperci "RZ" brali pod uwagę m. in. ich przychody ze sprzedaży, wyniki operacyjne, wyniki finansowe, poniesione nakłady inwestycyjne, wysokość zatrudnienia, wynagrodzenia itd.