Niedziela, 17 lutego 2019

imieniny: Donata, Łukasza, Zbigniewa

RSS

Krzyżanowice mogą tworzyć aglomerację. Racibórz nic na tym nie straci

22.03.2014 23:11 | 0 komentarzy | ma.w

Takie jest stanowisko Ministerstwa Środowiska. To dobre wieści dla gminy która chce wziąć rozwód z Raciborzem, z którym związana jest aglomeracją wodno-ściekową. Dotąd groziło jej 6 mln zł odszkodowania.

Krzyżanowice mogą tworzyć aglomerację. Racibórz nic na tym nie straci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Henryk Siedlaczek zapytał w resorcie ochrony środowiska o problemy na linii Krzyżanowice - Racibórz. W przeszłości gminy planując gospodarkę wodno – ściekową wchodziły w skład  tworzonych terytorialnie aglomeracji aby korzystać z programów finansowych dla przedsięwzięć międzygminnych. Tak uczyniła za poprzednich władz gmina Krzyżanowice wiążąc się z Raciborzem, który za pieniądze z Funduszu Spójności rozbudował oczyszczalnię ścieków z myślą o obsłudze gmin tworzących powiat. Koszty okazały się dla nich za duże i z tego powodu Krzyżanowice postanowiły zrezygnować z aglomeracji Racibórz.

- Obecnie wydaje się, iż wyjście z takiej aglomeracji może ułatwić poszczególnym gminom rozwiązanie problemów gospodarki wodno – ściekowej. Czyją decyzją może gmina wyjść z takiej aglomeracji? Czy instytucja decydująca o wyjściu z aglomeracji podejmuje decyzję autonomicznie, czy musi oprzeć ją na innych opiniach? - takie pytania zadał ministrowi środowiska poseł Henryk Siedlaczek.

W odpowiedzi sygnowanej przez sekretarza stanu Ministerstwo Środowiska nie widzi przeszkód by w gminie Krzyżanowice powstały odrębne aglomeracje wodnokanalizacyjne - Krzyżanowice i Tworków.

Władze Raciborza są przeciwne wyjściu Krzyżanowic z aglomeracji i za wystąpienie żądają odszkodowania. Tłumaczą, że poniosły nakłady na rozbudowę oczyszczlani ścieków w celu podłączenia gminy Krzyżanowice. Wyceniają je na 6 mln zł.

Ministerstwo Środowiska informuje za pośrednictwem posła Siedlaczka, że zmiana granic i obszaru aglomeracji w trakcie realizacji projektu oraz w okresie trwałości nie powinna pociągać za sobą konsekwencji w postaci zwrotu przynanych dotacji z Unii Europejskiej. Taka interpretacja powinna zbliżyć strony sporu o wystąpienie Krzyżanowic z aglomeracji Racibórz.

Ludzie:

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.