Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ciepła zima - kto zarobił, a kto stracił?

Od kilku dni mamy zimę z prawdziwego zdarzenia. Kilkunastostopniowy mróz, śnieg i kaloryfery odkręcone na maksimum. W listopadzie, grudniu i niemal połowie stycznia było jednak zupełnie inaczej, a wiele firm straciło na tym spore pieniądze.

Ciepła zima - kto zarobił, a kto stracił?

Dariusz Sas tych prawie trzech miesięcy już nie odrobi. – Klienci musieliby kupować 30 lub 40 procent więcej w nadchodzących tygodniach, co jest po prostu niemożliwe. Byłaby nadzieja, gdyby zima potrwała do maja – komentuje handlowiec. Jego firma, EN-EKO z Rybnika, zajmuje się sprzedażą węgla. Jak sami twierdzą, mają „prawdopodobnie najlepsze ceny na rynku”. – Jesteśmy dość małą firmą, w porównaniu do innych dużych sprzedawców w Rybniku i okolicach. Tam też jest spory problem, bo węgiel zakupiony jeszcze jesienią zeszłego roku dopiero teraz zaczyna im schodzić ze składów – komentuje Sas.

Kopalnie też mają problem

Podobna sytuacja jest zresztą w całym regionie. Pan Mirek zajmuje się transportem wszelkiego rodzaju węgla na terenie Czerwionki-Leszczyn, przyznaje, że takiego sezonu jak ten nie pamięta. – Zajmuję się transportem, a więc nie kupuję węgla na zapas, a jedynie dostarczam na zamówienie. Ale i tak kursów miałem przez zimę kilkakrotnie mniej niż w latach wcześniejszych. Cóż się jednak dziwić, kiedy na początku stycznia robi się u nas wiosna, wszystko zaczyna kwitnąć i jest po prostu ciepło – mówi przewoźnik. – Zresztą nie tylko nas to dotyka. Kiedyś po węgiel w zimie stały kolejki ciężarówek pod zsypkami, trzeba było czekać. Dzisiaj dostarczam opał praktycznie na drugi dzień, bo czasy czekania się skończyły – dodaje.

EN-EKO siedzibę ma praktycznie naprzeciwko zsypki kopalni KWK „Jankowice”. – Nie pamiętam takich sezonu, kiedy kolejek nie było. Ciężarówki zawsze stały. A teraz pusto. Mało tego, mamy już kilka dni mrozu i niewiele się w temacie zmieniło – mówi Dariusz Sas. Jak przyznają nasi rozmówcy, większość kopalni ma z ciepłą zimą spory problem, a odbijać będą to sobie w cenach węgla w tym roku.

Nie tylko węgiel

W podobnej sytuacji są zresztą elektrociepłownie w naszej okolicy. Rybnicki PEC straty w zakresie ogrzewania mieszkań w blokach odczuł na przełomie roku. – Jeśli jednak zapowiedzi meteorologów się sprawdzą, odkujemy to sobie w lutym i marcu, kiedy dopadną nas arktyczne mrozy – mówi jeden z pracowników PEC.

Ciepła, bezśnieżna zima nie jest jednak utrapieniem wszystkich. Cieszą się m.in. gminy, które o wiele mniejsze nakłady finansowe skierować mogły na odśnieżanie i sypanie solą dróg przez służby komunalne. Drogowcy również narzekać nie mogą, bo dodatkowe dwa miesiące sezonu w wielu przypadkach pozwoliły nadgonić terminy w pracach remontowych lub wykonać jeszcze ostatnie łatania na zniszczonych jezdniach. W Rybniku RSK nie próżnowało. Jak zapewniają władze miasta, służby komunalne w najzimniejsze noce tego sezonu stale były obecne na drogach, sypiąc nawierzchnie środkami chemicznymi, by kierowcy z rana nie natrafili na lśniące od lodu drogi. Urzędnicy nie ukrywają też, że pieniądze zaoszczędzone na odśnieżaniu dróg z pewnością na te drogi jeszcze wrócą. – Nie mamy jakichś konkretnych szacunków, nie jest jednak tak, że te pieniądze wrócą do budżetu i będą wydane na inny cel. Na pewno zostaną spożytkowane w samym RSK, o tym mogę zapewnić – tłumaczy Adam Fudali, prezydent miasta.

(mark)

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
koło 29.01.2014 15:20
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

toki-Dokładnie, ceny opalaniem gazem, zbliżają się do cen węgla, już jest mała różnica w cenie a za to jest wygoda. Zauważyłem wręcz że ludzie wywalają już kotły z podajnikiem a montują kotły gazowe. Kotły z podajnikiem parę lat temu były ogromnie modne, bo tanie ogrzewanie i prawie bezobsługowe a różnica w porównaniu z ogrzewaniem gazowym, była spora, dziś się to zmieniło i różnica ta jest niewielka, bo węgiel poszybował do góry a gaz lekko w dół. Dlatego nawet ekogroszek nie umie za bardzo konkurować z gazem. Dlatego ludzie wywalają już nawet kotły na ekogroszek i montują gaz. Pomyśleć że jeszcze 20 lat temu, to prawie każdy nie tylko ogrzewał dom węglem, ale także gotował na węglu, miał też z węgla ciepłą wodę. Piekarnie były zazwyczaj tylko węglowe. Jak widać to wegiel poległ, niestety ceny do tego doprowadziły. Pracując kiedyś w Niemczech a potem jeszcze w Włoszech, to tam ludzie masowo palą drewnem, nawet gotują na drewnie, ogrzewają wodę itp., bo ceny drewna są mega konkurencyjne w stosunku do gazu czy ropy. A u nas wykończono gospodarkę węglową, bo po prostu cenowo się on już nie opłaca.

toki 29.01.2014 14:42
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Ale reklama,kolo pisze racje po drugie ludzie coraz więcej mają piecyków na gaz zwłaszcza nowe domy a w tej tematyce pracuję więc widzę z roku na rok takich rodzin coraz więcej a po trzecie konkurencja też robi swoje kiedyś takich firm z górami węgla przy drogach było dwie a teraz x5 jak nie lepiej,ludzie wyczaili że to dobry biznes no i jeden teraz drugiemu kłody pod nogi,,,ciepła zima dla nich to dramat ale takie życie,i oby mrozy już nie przyszły bo cena waszego opału to cyrk na kółkach.

koło 29.01.2014 14:23
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Ludzie nie kupują węgla ani nawet już flotu, bo jest cholernie drogi. Za to zauważyłem powrót do szlymy czyli mułu osadnikowego. Jak widać popyt na niego dość spory, a do tego dochodzi ustawa śmieciowa i problem z dużą ilością popiołu nie stanowi już problemu. Za to moim zdaniem rolnictwo znów będzie miało kiepski rok. Teraz znów ma przyjść duża odwilż, a trwać nawet dwa tygodnie a potem jak znów nadejdzie atak zimy, to będzie dramat, zboża ozimego nie będzie, podobnie jak owoców.