środa, 19 czerwca 2019

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Zrzutka na projekt Drogi Głównej Południowej

16.10.2013 20:26 | 0 komentarzy | mas

Pszów już zdecydował o przeznaczeniu pieniędzy na kluczową trasę. Miasto dołoży 331,3 tys. zł do projektu budowy Drogi Głównej Południowej łączącej gminy powiatu wodzisławskiego z Jastrzębiem.

Zrzutka na projekt Drogi Głównej Południowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Taką decyzję podjęli pszowscy radni na sesji 2 października. W tym roku miasto przeznaczy 1 tys. zł, następnym 94,6 tys. zł, a w jeszcze kolejnym 235,6 tys. zł. Dotacja zostanie przekazana Wodzisławiowi.

To konsekwencja zapowiadanego kilka miesięcy temu, a podpisanego niedawno porozumienia, zgodnie z którym Wodzisław stał się liderem projektu budowy Drogi Głównej Południowej i przyjął na siebie obowiązek przygotowania dokumentacji projektowej. Doszło do tego przy akceptacji Pszowa, Rydułtów, Godowa i Mszany, czyli miejscowości, przez które ma przebiegać trasa. – Mamy decyzję środowiskową, wybrany już także został wariant budowy drogi. To bardzo dużo. Bez projektu jednak nie możemy ani rozpocząć budowy, ani starać się o środki finansowe na ten cel – mówi prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca. – Po podpisaniu porozumienia możemy w końcu przystąpić do wyłonienia firmy, która sporządzi dokumentację oraz uzyska stosowne pozwolenie na budowę – dodaje Mieczysław Kieca.

Przyjęto, że połowę kosztów związanych z przygotowaniem dokumentacji sfinansuje marszałek a drugą połowę zainteresowane budową Drogi Głównej Południowej miasta i gminy – żeby dokonać podziału wkładu pieniężnego, wykorzystano algorytm, którego głównym kryterium jest planowana ilość kilometrów na terenie danej miejscowości.

Podpisanie porozumienia i podjęcie kolejnych kroków pozwala także na starania o dofinansowanie inwestycji. Dokumentację należy przygotować do końca przyszłego roku. Wówczas właśnie rozpocznie się nowy okres programowania, a zatem nastąpi nowy podział funduszy europejskich. Prawdopodobnie będzie to jedna z ostatnich szans na pozyskanie odpowiednich środków finansowych na budowę drogi. Do podziału na województwo śląskie będą aż 3 mld złotych.

(mas)


Podczas gdy gminy dogrywają kwestie finansowe, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach zakończył toczące się od lutego postępowanie ustalające środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia.  Polega ono na opracowaniu dla DGP dokumentacji środowiskowej dla przyjętego wariantu I. Wiadomo już, że w dużej części decyzja została utrzymana w mocy, zaś w części uchylona i w tym zakresie orzekająca. Zmiany jednak nie wpływają znacznie na ostateczny projekt.

 

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.