Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy o kopalni: to samowola

– To ewidentne naruszenie prawa i samowola kierownictwa kopalni – w tak ostrych słowach mieszkańcy Radlina mówią o sposobie przyznawania odszkodowań za szkody wynikające z podziemnej eksploatacji przez KWK Marcel.

Mieszkańcy o kopalni: to samowola

Ludzie mówią, że jednym poszkodowanym KWK Marcel przyznaje 100 proc. kwoty, innym 50 proc. żądając od nich partycypowania w kosztach ze względu na odległość od epicentrum wstrząsu, a jeszcze innym 0 proc., bo nie ma eksploatacji w tym rejonie. Ich zdaniem fakt, że obecnie nie ma gdzieś fedrunku, nie kończy skutków eksploatacji podziemnej. Skutki ujawniają się nawet po bardzo wielu latach. – Jeśli macie do nas tak bezpośrednie zarzuty, pozostaje droga prawna – odpowiada dyrektor kopalni Adam Robakowski.

Awantura o szkody górnicze
27 sierpnia odbyła się sesja rady miasta Radlina poświęcona działalności przedsiębiorstw na terenie miasta. Wzięli w niej udział przedstawiciele kopalni. Ich obecność ściągnęła do urzędu liczną grupę mieszkańców niezadowolonych ze sposobu przyznawania odszkodowań z tytułu szkód górniczych. W opinii mieszkańców różnicowanie kryteriów oceny skali szkód stoi w sprzeczności z prawem określonym w kodeksie postępowania cywilnego oraz z prawem geologiczno–górniczym. – Inne kopalnie należące do tej samej Kompanii Węglowej nie stosują czegoś podobnego. To samowola, nic więcej. Ewidentne naruszenie prawa – stwierdził przedstawiciel mieszkańców, Stefan Durczok.

Na zarzuty mieszkańców dość ostro zareagował dyrektor KWK Marcel, Adam Robakowski. – Jeżeli macie do nas tak bezpośrednie zarzuty, możecie wystąpić na drogę sądową – zalecił. Po chwili dodał. – Zostały wytoczone działa dużego kalibru. Ja w tym momencie powinienem pożegnać się i wyjść. Ale pozostanę. Także jestem mieszkańcem Radlina i także odczuwam wstrząsy – stwierdził.

Merytoryczne podejście
Później szef działu mierniczo–geologicznego kopalni, Andrzej Kuziak przekonywał, że kopalnia realizuje więcej napraw szkód górniczych, niż jest to w planach. Na przykład w pierwszej połowie tego roku planowanych było 60 remontów obiektów budowlanych, wykonanych jest 53, a w toku aż 103. Odniósł się też do zarzutów mieszkańców dotyczących konieczności partycypowania w kosztach. – Obiekty, które znajdują się w dużej odległości od epicentrum wstrząsów, są pod wpływem przyspieszeń drgań gruntów, które w ogóle nie są w stanie tym budynkom zagrozić. Jest instrukcja zatwierdzona przez komisję przy Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach, którą my musimy stosować. To nie zła wola, tylko czysto merytoryczne podejście do tematu – podkreślił Kuziak.

To nie przekonało radnego Leszka Bednorza. – Jak to się ma do ustawy o prawie geologicznym, zgodnie z którym jeśli jest szkoda, to musi zostać naprawiona? – pytał radny. – Są uszkodzenia spowodowane eksploatacją górniczą. Istnieją też takie, które nie są, mają charakter uszkodzeń starych. My to wszystko stwierdzamy makroskopowo. Jeśli wstrząs spowodował pogłębienie uszkodzeń starych, to w swoim zakresie musimy usunąć to, co spowodował. Ale ponieważ trzeba całość, to konieczne jest dogadanie się dwóch stron i partycypacja ze strony właściciela. W gminie Marklowice stosujemy to samo. To jedyny sprawiedliwy sposób – stwierdził Kuziak.

Lata w sądzie
W sesji wzięła też udział mieszkanka Henryka Michna, która postanowiła dochodzić swoich praw na drodze sądowej. – Sprawa ciągnie się już 3,5 roku. Sąd pierwszej instancji przyznał, że to są szkody górnicze, ale kopalnia ciągle się odwołuje – nie kryła żalu. Robakowski podkreślił, że jako dyrektor kopalni jest zobligowany do tego, by w podobnych przypadkach odwoływać się do ostatniej instancji. Inaczej nie może postąpić. Na sesji uzgodniono, żeby mieszkańcy i szefostwo kopalni spotkali sie na neutralnym gruncie. Dyrektor kopalni zapewnił, że jest otwarty na spotkanie. – Jesteśmy gotowi pochylić się nad państwa przypadkami. Jest mi niezmiernie przykro i rozumiem rozgoryczenie, ale my musimy przestrzegać prawa. Zapewniam, że nie robimy niczego ze złej woli – zwrócił się do mieszkańców. Z kolei mieszkańcy zapowiedzieli, że wystąpią z wnioskiem o wprowadzenie aneksu do zawartych ugód. Aneks ma zawierać wyłączenie z umów określenia, że poszkodowani mają partycypować w kosztach naprawy wyrządzonych szkód. 

Magdalena Sołtys

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wasyl68 05.09.2013 19:21
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

górnictwo to mafia,albo się podzielisz albo zginiesz..