Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Umowa na budowę zbiornika Racibórz Dolny podpisana

18.06.2013 16:35 | 4 komentarze | tora

We wtorek przed południem w Ministerstwie Środowiska została podpisana umowa z firmą Dragados S.A. na budowę zbiornika Racibórz Dolny. - To największa inwestycja na Odrze i najważniejsza. Kluczowa dla ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców – powiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w MŚ, który był gospodarzem uroczystości.

Umowa na budowę zbiornika Racibórz Dolny podpisana
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umowę podpisali w imieniu inwestora - Tomasz Cywiński, p.o. dyrektora RZGW Gliwice, a w imieniu wykonawcy - Adreas Gonzales Lopez, dyrektor regionalny Dragados SA Oddział w Polsce.
Świadkami podpisania kontraktu byli m.in. starostowie raciborski Adam Hajduk i wodzisławski Tadeusz Skatuła, wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, poseł Henryk Siedlaczek czy Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Wartość podpisanej umowy to prawie 937 mln zł. Termin ukończenia inwestycji to 2017 r. Do uzgodnienia zostały jeszcze kwestie wykorzystania dróg do transportu materiałów niezbędnych do budowy Zbiornika. – Otrzymałem dzisiaj zapewnienie, że firma Dragados już wkrótce będzie się spotykać z nami w tej sprawie. Padła już jednak deklaracja, że kwestie te będą z samorządami uzgadniane – wyjaśnia Tadeusz Skatuła, który liczy też, że tak wielkie przedsięwzięcie będzie miało dobry wpływ na lokalny rynek pracy.
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny to kluczowa inwestycja w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe południowo – zachodniej Polski. Inwestycja ta wraz z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego to największe przedsięwzięcia budowlane rządowego „Programu dla Odry 2006”, którego głównym elementem jest projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Zdaniem ekspertów zbiornik Racibórz Dolny radykalnie poprawi bezpieczeństwo 2,5 miliona mieszkańców dorzecza Odry, poczynając od Raciborza w dół rzeki po Wrocław. Przewiduje się, że realizacja całego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry będzie kosztowała ok. 2,5 mld zł. - Pieniądze te będą bardzo dobrze zainwestowane – w bezpieczeństwo mieszkańców – podkreślił wiceminister. Przypomina, że straty po powodzi z 1997 roku tylko w tej części kraju, oszacowano na około 3,5 mld zł.

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski