środa, 27 maja 2020

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Rafakowcy-samorządowcy chcą apelu dot. rozbudowy Elektrowni Opole

20.05.2013 23:03 | 0 komentarzy | ma.w

Jan Wiecha oraz Andrzej Lepczyński z rady miasta oraz Artur Wierzbicki z rady powiatu inicjują prace nad projektem uchwał, oczekiwanych przez załogę Rafako.

Rafakowcy-samorządowcy chcą apelu dot. rozbudowy Elektrowni Opole
Radny Jan Wiecha spytał w magistracie czy władze Raciborza interesuje los Rafako
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wskutek decyzji PGE, która niedawno ogłosiła wycofanie się z inwestycji, spółka z Łąkowej straciła intratne zlecenie jakim był udział w rozbudowie Elektrowni Opole. Dla Opolszczyzny to dramat na tamtejszym rynku pracy, zahamowanie rozwoju stolicy województwa. Władze miasta, powiatu i województwa sformułowały już swoje stanowiska w tej sprawie - wyrażają stanowczy sprzeciw, domagają się działań rządu. Raciborscy samorządowcy, w gronie których jest aktualnie kilku pracowników Rafako dążą do ogłoszenia podobnego manifestu niezadowolenia. Liczą, że większy oddolny nacisk wywoła reakcję w stolicy.

Radny Jan Wiecha (PO) pytał dziś na posiedzeniu komisji budżetu prezydenta Raciborza Mirosława Lenka czy władze są zainteresowane losem Rafako. Przypomniał, że groźba likwidacji 2 tys. miejsc pracy w największej fabryce Raciborza to ogromne perturbacje na rynku pracy dotyczące około 10 tys. osób, bo Rafako to także wiele firm kooperujących i rodziny pracowników. - Chyba nie tak rząd chce rozwiązywać problem bezrobocia? - dziwił się rajca miejski.

Lenk odparł, że nie widzi przeszkód by rada włączyła się w protesty sąsiedniego samorządu ale zaznaczył, że będzie to mieć wymiar symboliczny. - Proszę nie przeceniać możliwości urzędu i mojej. Sądzę jednak, że każde działanie jest tu jednak dobrze postrzegane - oznajmił prezydent. Również radny Andrzej Lepczyński, w przeszłości przez długie lata związany z firmą z Łąkowej, zadeklarował się jako zwolennik stworzenia takiego apelu bo "pracownicy Rafako oczekują naszego wsparcia". Mirosław Lenk zobowiązał się do przygotowania projektu uchwały.

Ludzie:

Andrzej  Lepczyński

Andrzej Lepczyński

były radny Gminy Racibórz.

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.