Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gdy pojawią się pieniądze będziemy mogli odetchnąć pełną piersią

Unia Europejska chce w przyszłości wydawać więcej pieniędzy na poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej. O tym jak skutecznie wykorzystać w przyszłości pieniądze dyskutowano dziś na konferencji w Katowicach.

Gdy pojawią się pieniądze będziemy mogli odetchnąć pełną piersią
Podczas konferencji głos zabrały (od lewej): Małgorzata Skucha - prezes NFOŚiGW w Warszawie, Aleksandra Gajewska wicemarszałek województwa, Joanna Schmid wiceprezes Tauron Polska Energia oraz Gabriela Lenartowicz - prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Pod patronatem ministra gospodarki 6 maja w Katowicach odbyła się debata dotycząca poprawy jakości powietrza w regionie. W debacie oprócz władz samorządowych udział wziął wiceminister Tomasz Tomczykiewicz.
Na konferencji poruszano nie tylko sprawę jakości powietrza na terenie województwa śląskiego, ale również nowego okresu programowania z funduszy Unii Europejskiej. Te ze szczególną pieczołowitością kierowane będą na wzrost efektywności energetycznej a w szczególności efektywności w użytkowaniu ciepła w budownictwie mieszkaniowym i  budynkach użyteczności publicznej.

– To dla nas niezwykle ważna kwestia – przyznaje prezes Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Katowicach. – Stan powietrza w naszym regionie z pewnością się poprawia. Problem polega na tym, że nie poprawia się na tyle na ile my byśmy chcieli i na ile wymaga od nas Unia Europejska. Łączymy te programy ze  zwiększeniem efektywności energetycznej czyli mówiąc prosto co zrobić aby zużyć mniej i lepszego paliwa na ogrzanie budynku. Jak na razie finansujemy ograniczenie tej emisji a poprawa i jakość nie następuje w tym tempie jak byśmy chcieli. Między innymi dlatego, że środki na ten cel są rozproszone i pochodzą z różnych źródeł. My chcemy podejść do tego systemowo. Udało nam się opracować pilotażowe przedsięwzięcie dla centrum aglomeracji gdzie jest gęsta zabudowa i sieci ciepłownicze i wykorzystać do tego celu wszystkie dostępne źródła – tłumaczy prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W projekcie założono wykorzystanie pieniędzy  nowego okresu programowania, kiedy pojawią się nowe pieniądze z Unii Europejskiej. Środki mają pochodzić z przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego i przyszłego Sektorowego Programu Operacyjnego, środki WFOŚiGW w Katowicach oraz NFOŚIGW w Warszawie. – Chcemy wykorzystać również wsparcie komercyjne takich podmiotów jak operatorzy sieci czy producenci energii. Chcemy stworzyć taki model i zobaczyć jak to działa, przy założeniu, że pomysł daje duże szanse regionowi. Powietrze jest trudne do ogarnięcia, więc projekt musi być duży – przyznaje Gabriela Lenartowicz.
(acz)

Czytaj więcej w naszych tygodnikach 14 maja

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].