Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Starosta zgodził się na budowę wiatraków

4 stycznia starosta raciborski wydał zgodę na budowę farmy wiatrowej na terenie gminie Rudnik. W okolicach Gamowa i Sławikowa ma stanąć łącznie 17 turbin wiatrowych – informuję dział prasowy starosty.

Starosta zgodził się na budowę wiatraków

Na decyzję tę najbardziej czekała spółka EP Gamów, która jest odpowiedzialna za inwestycję. Już od kilku lat jej przedstawiciele prowadzą rozmowy z urzędnikami, rolnikami i mieszkańcami okolicznych wiosek. Wszystko aby przekonać do wiatraków jak najwięcej osób.

Przez kilka lat planowania inwestycji wykonano badania pomiaru wiatrów oraz przelotu ptaków na terenie farmy. Następnie w rejonie wiatraków badano aktywność nietoperzy.

W 2012 r. spółka zorganizowała wyjazd do gminy Rydzyna, gdzie zainteresowani mogli poznać działanie farmy wiatrowej. Odbyło się spotkanie z miejscowymi, którzy mówili o plusach i minusach wiatraków. W gminie Rudnik najbardziej obawiali się skrzydeł wiatraków mieszkańcy Gamowa, którzy wnioskowali nawet o oddalenie masztów od swojej wioski. Zgodnie z planami, stać one mają nie bliżej niż 500 m od zabudowań mieszkalnych. To zdaniem niektórych za blisko.

Wiatraki w gminie Rudnik mają mieć zbliżone parametry do tych w Rydzynie. Maszt jednej konstrukcji liczy 100 metrów wysokości, do tego dochodzą trzy skrzydła, każde 47 metrów rozpiętości. Sama gondola łącząca maszt ze śmigłami waży sto ton. Turbina w takim wiatraku produkuje prąd o mocy 2,5 MW. Mechanizmem wewnątrz wiatraka steruje komputer.  Cała konstrukcja jest stale monitorowana i może być zdalnie sterowana. W przypadku jakiejkolwiek awarii czy usterki są natychmiast powiadamiani technicy.

Roboty przy budowie farmy ruszą najprawdopodobniej na wiosnę. W pierwszej kolejności zostaną wyremontowane lub przystosowane drogi dojazdowe do miejsc gdzie staną maszty. Wszystkie wiatraki będą podłączone kablami, pod ziemią, do stacji transformatorowej w Kuźni Raciborskiej.

Z tytułu podatku od nieruchomości, gmina Rudnik szacuje wpływy do budżetu w wysokości 800  tys. zł rocznie.

Każdy wiatrak może pracować przez 25 lat. Po tym czasie musi zostać zdemontowany a na jego  miejsce może stanąć nowy.

(woj)

 

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~frytki z dzemem (193.150. * .118) 01.02.2013 16:57
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Wiatraki to samo zło!!!!!

~elektryk (10.0. * .89) 01.02.2013 16:48
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

pffff.... niecały milion za takie kolubryny?? Powinni dać tyle za jeden rocznie.

~don kiszot (93.154. * .144) 01.02.2013 14:58
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nie ma uzasadnienia ekonomicznego ani ekologicznego na takie inwestycje ,to tylko udawanie że coś się robi dla środowiska.Na razie nie umiemy magazynować nadwyżki energii i niestety ale takie inwestycje to mydlenie oczu.Angela Merkel tak sobie życzy i nasz zaRZĄD w Warszawie spełnia jej kaprysy.

~mamoń (83.22. * .248) 01.02.2013 14:32
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Infradźwięki - to jeszcze mały pikuś - psychiatra się będzie cieszył, że zarobi. Ale zatrzymywanie swobodnego przepływu powietrza ścianą wiatraków wysokich na 100m to moim zdaniem jedna z głównych przyczyn anomalii pogodowych, trąb powietrznych, lokalnych ulew! A przypomnicie sobie ten wpis.....................; )

~ekolog (83.7. * .196) 01.02.2013 10:58
oceniono 11 razy
5
Zgłoś

brawo, tyle wiatru u nas sie marnuje. Blisko Bramy Morawskiej wieje jak cholera a tak mało u nas elektrowni wiatrowych. W powiecie wodzisławskim też by się przydało, np. na hałdach w Bukowie w Pszowie albo 1 maja w Wodzisławiu