Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Wstrzymano rozbudowę rybnickiej elektrowni

19.12.2012 17:15 | 24 komentarze | acz

Smutną informację dla Rybnika podał dziś po południu Gerard Roth, wiceprezes EDF ds. Europy Kontynentalnej. Przy rozbudowie zakładu pracę miało znaleźć dwa tysiące osób.

Wstrzymano rozbudowę rybnickiej elektrowni
Elektrownia Rybnik Fot. Adrian Czarnota / nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Francuska grupa EDF jest właścicielem rybnickiego zakładu. Planowana przez nią inwestycja w Elektrowni Rybnik, mimo kilkuletnich przygotowań, może nie dojść do skutku. Chodzi o budowę nowego bloku węglowego o mocy 900 MW, która kosztowałaby przeszło 6 mld zł. Jak wyjaśnia Gerard Roth, są trzy powody podjęcia decyzji o wstrzymaniu realizacji inwestycji. Pierwszym problemem jest decyzja Komisji Europejskiej z 13 lipca br. ws. przydziału uprawnień do emisji CO2. Druga przesłanka wstrzymania projektu w Rybniku to projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Trzeci Czynnik to kryzys. EDF zdążył dotychczas na prace przygotowawcze i projektowe inwestycji w Rybniku wydać ponad 100 mln euro.

Czytaj więcej na wnp.pl
http://energetyka.wnp.pl/edf-wstrzymuje-budowe-bloku-900-mw-w-elektrowni-rybnik,186296_1_0_0.html

Przypomnijmy, na terenie Elektrowni Rybnik EDFmiał zbudować elektrownię węglową na parametry nadkrytyczne o mocy 900 MW. Projekt rozbudowy polegał na zastąpieniu czterech najstarszych bloków elektrowni Rybnik jedną efektywniejszą jednostką. Zaletą technologii na parametry nadkrytyczne jest uzyskanie jednej z najwyższych sprawności wytwarzania: 45 proc. Specyfiką bloku rybnickiego miało być współspalanie biomasy z węglem, co miało pozwolić produkować do 10 proc. energii zielonej i zmniejszyć emisję CO2 o 30 proc. w porównaniu do tradycyjnych bloków węglowych.

Technologia na parametry nadkrytyczne w elektrowni w Rybniku miała  pozwolić zatem produkować bardziej konkurencyjną energię z lokalnego węgla i zmniejszyć emisje CO2 Grupy o milion ton rocznie dla tej samej wielkości produkcji. Dostawcą urządzeń elektrowni (kotła i maszynowni) miał być Alstom. W czasie trwającej sześć lat budowy  pracę miało znaleźć średnio 2 000 osób.

Obecna od 12 lat w Polsce - kraju o silnym wzroście gospodarczym - Grupa EDF jest największym inwestorem i zagranicznym wytwórcą energii, z przychodami w Polsce przewyższającymi miliard euro i zainstalowanymi mocami elektrycznymi 3,1 GW. Źródła wytwórcze EDF dostarczają ok. 10 proc. energii elektrycznej zużywanej w kraju i 15 proc. ciepła sieciowego. Na swoje potrzeby w Polsce Grupa EDF kupuje 7 mln ton węgla rocznie, co plasuje ją wśród największych kontrahentów polskich kopalń. EDF jest też liderem w energetycznym wykorzystaniu biomasy w kraju. W 2010 r. wyprodukował 1,3 TWh energii elektrycznej, spalając blisko 900 tys. ton biomasy.

(acz)