Wtorek, 26 stycznia 2021

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Bliżej remontu linii kolejowej Wodzisław - Chałupki

28.11.2012 13:48 | 29 komentarzy | tora

Linia kolejowa Wodzisław  Śl. – Chałupki w latach 2013 -2015 zostanie gruntownie zmodernizowana. Taką informację przekazało starostwo powiatowe w Wodzisławiu. - Starania władz powiatu wodzisławskiego i innych samorządowców, a także parlamentarzystów z naszego regionu, przyniosły efekt - mówi Wojciech Raczkowski, rzecznik starostwa.

Bliżej remontu linii kolejowej Wodzisław - Chałupki
Wizja lokalna z udziałem lokalnych władz i przedstawicieli PKP PLK w sierpniu br. w sprawie modernizacji linii Wodzisław - Chałupki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak poinformowały Polskie Linie Kolejowe SA inwestycja znalazła się na liście podstawowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko „Polepszenie usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowych nr 140 i 158 na odcinku Rybnik - Chałupki". Zadanie oczekuje na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej o uwolnieniu środków na jej realizację.

Projekt rewitalizacji linii Rybnik – Wodzisław Śląski - Chałupki zakłada modernizację torowiska, co pozwoli na podniesienie prędkości pociągów do 80 km/h. W jego ramach mają zostać wyremontowane lub wymienione tory, krawędzie peronów, oświetlenie i infrastruktura zabezpieczająca na całym jej przebiegu. Planowana jest także budowa nowego przystanku „Wodzisław Centrum” w okolicach ulicy Targowej, choć w tym przypadku trwają jeszcze ustalenia z zarządzającymi ruchem w PKP dot. dokładnej lokalizacji peronu.

W 2013 roku rozpocznie się proces projektowania i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń, natomiast rok później mają się zacząć roboty budowlane. W czasie tych prac ruch na linii z Wodzisławia do Chałupek zostanie całkowicie zamknięty, zaś na odcinku od Wodzisławia do Rybnika będzie prowadzony po jednym torze. Zakończenie modernizacji przewidziano na I kwartał 2015 r. Wstępnie oszacowano, że rewitalizacja linii będzie kosztować co najmniej 140 mln zł.

Jak możemy przeczytać w komunikacie PKP –PLK zakłada się, że modernizacja linii przyczyni się do eliminacji awarii spowodowanych złym stanem torów. W istotny sposób poprawiona zostanie przepustowość linii. Spowoduje to poprawę oferty przewozowej, a w konsekwencji zwiększenie ilości klientów poprzez zwiększenie konkurencyjności kolei, dzięki skróceniu czasu podróży (prędkość i punktualność) oraz zwiększenie komfortu podróży i obsługi pasażerów.

Dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego najważniejsza jest jednak informacja, że po przeprowadzeniu rewitalizacji linii ma zostać przywrócony ruch pociągów na trasie Wodzisław – Chałupki. - Dzięki staraniom m.in. starosty Tadeusza Skatuły taką deklarację złożył już zarządzający regionalnym transportem kolejowym marszałek województwa Adam Matusiewicz - informuje rzecznik starostwa.

Ludzie:

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski