Niedziela, 26 maja 2019

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

15.10.2012 20:24 | 20 komentarzy | acz

Już 28 października na odcinkach linii kolejowych Racibórz Markowice - Syrynia oraz  Syrynia - Pszów odbędzie się piknik kolejowy. Grupa kolejowych zapaleńców zamierza zawiązać stowarzyszenie by ratować zdegradowane linie przed całkowitą ruina i złomiarzami.

Chcą zdążyć przed złomiarzami
Dawny osobowy dworzec PKP w Pszowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Organizatorzy planują przejazd drezynami po liniach kolejowych nr 176 oraz 192. Obie mają jeszcze status czynnych. Impreza ma na celu ukazanie walorów turystycznych tej urokliwie położonej linii kolejowej. Chcemy te walory pokazać włodarzom naszego regionu, zostaną oni zaproszeni na specjalny przejazd. Potem również z przejazdów skorzystają mieszkańcy - tłumaczy Artur Grutz, jeden z organizatorów. Impreza odbędzie się dzięki Opolskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei, Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Górnictwa kopalni "Rydułtowy - Anna", Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śl. oraz Towarzystwa Przyjaciół Pszowa przy wsparciu Burmistrza Miasta Pszów. Impreza ma również związek z narodzinami stowarzyszenia, które chce walczyć o zapomniane i rozkradane przez złomiarzy tory.

Towarzystwo Entuzjastów Kolei (TEK), bo tak będzie nazywać się stowarzyszenie, ma mieć swoją siedzibę w Wodzisławiu Śląskim. Jako stowarzyszenie chcemy doprowadzić do uruchomienia Turystycznej Lini Kolejowej na liniach 176 i 192. Prowadzimy już rozmowy z włodarzami, stowarzyszeniami i przedsiębiorcami celem poparcia tej inicjatywy. Chcielibyśmy nagłośnić ten fakt i uzmysłowić mieszkańcom regionu to, aby nasze dobro lokalne nie było rozkradane przez nieodpowiedzialnych ludzi. Ta turystyczna kolej może ubogacić nasz region i przyciągnąć turystów do nas - tłumaczy Artur Grutz. Członkowie stowarzyszenia zamierzają również aktywnie dbać o stan techniczny linii. W przyszłości, starając się o różne fundusze można by nie tylko utrzymywać ale powstrzymać degradację i polepszać stan tej linii, a nawet starając się o fundusze ze współpracy przygranicznej przedłużyć połączenie turystyczne przez Chałupki do Bohumina. Pytanie tylko czy zdążymy przed złomiarzami, którzy już dają o sobie znać na wzmiankowanych liniach i za nic mają rozwój okolicy. Jak ich powstrzymać?. Może jak wszyscy razem solidarnie się zbierzemy - my obywatele, policja, przedsiębiorcy, władze lokalne oraz te na szczeblach wyższych i będziemy o problemie głośno mówić to może nie będzie cichego przyzwolenia do rozkradania Państwa, a Państwo to My. Bądźmy dumni z tego co mamy -  apeluje miłośnik kolei.

Więcej o stowarzyszeniu na stronie: tek.wb.pl

Zobacz przebieg linii: http://tek.wb.pl/tek/index.php/galeria/mapy/tlk-1-14

(acz)