Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Komunalka nie może dorobić - ZGK Radlin cd.

 

– Zakład nie jest niewydolny dlatego, że pracownicy nie potrafią czegoś zrobić. Ograniczenia finansowe pozwalały nam pracować tylko na rzecz miasta – mówi Czesław Brachmański, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Radlinie.

Komunalka nie może dorobić - ZGK Radlin cd.
Zakład mimo przekształcenia dalej będzie się zajmował administracją mieszkaniami komunalnymi. Tutaj ekipa pomaga w wyprowadzce pogorzelcom z Marcela.

 

Odnosi się w ten sposób do naszego tekstu z 15 listopada „Likwidacja niewydolnego ZGK Radlin”. Przytoczyliśmy w nim słowa radnego Ludwika Blanika, który 9 listopada na sesji powiedział, że zakład w obecnej formie jest niewydolny.

Dotacja limitowana

Na tejże sesji burmistrz i rada miasta uznali, że należy zmienić formę organizacji komunalki z zakładu budżetowego na jednostkę budżetową. Władze miasta uznały tę zmianę za najlepszy i właściwie jedyny sposób zapewnienia zakładowi stabilności finansowej. Dotąd zlecenia dla ZGK Radlin miały wartość rzędu 2 milionów zł rocznie. Według prognoz spadłyby do około 400 tys. zł rocznie. - Wykonywanie zadań własnych gminy w postaci utrzymania czystości, zieleni, odśnieżania i remontów na kanalizacji było świadczone dotychczas w formie dotacji. Ta dotacja może być w wysokości 50 procent kosztów utrzymania zakładu. Reszta była przekazywana przez miasto w postaci zleceń dla zakładu na budowę dróg, chodników, kanalizacji. To tematy, które zakład umie wykonywać i ma do tego ludzi. Nawet większe ekipy zostały stworzone do budowania, niż do utrzymywania. Mamy około 15 osób budujących i 12 utrzymujących – mówi Czesław Brachmański.

Jednostka czy spółka

W tekście z 15 listopada napisaliśmy, że zakład nie był w stanie zdobyć zleceń od innych podmiotów niż miasto. Sugerowało to, że zakład nie starał się poszukać dodatkowego zarobku przy spadku zleceń miejskich. Precyzujemy – zakłady budżetowe mogły zabiegać o zlecenia zewnętrzne do 2010 roku. Potem zmieniło się prawo. Odtąd zakłady budżetowe mogły wykonywać tylko zadania własne gminy. Więc nawet, gdyby chciały dorobić, nie miały prawnej możliwości.

Przekształcenie w jednostkę budżetową nie jest jedyną formą zmiany organizacji. Można jeszcze przekształcić w spółkę komunalną. Dyrektor mówi, że ten wariant w Radlinie nie był brany pod uwagę. Podkreśla różnice prawne. W spółce określa się np. liczbę przejazdów kontrolnych na drogach. Jeśli dana droga ma być przejechana 3 razy do roku, spółka to wykona i koniec. Gdyby konieczne okazały się kolejne przejazdy, spółka wystąpi o dodatkowe pieniądze. Z jednostką budżetową nie ma problemu – przejedzie tyle razy drogę, ile będzie trzeba.

Kosić, sprzątać

W Radlinie zmiany nie obejmą tylko formy organizacji. ZGK zajmie się przede wszystkim bieżącym utrzymaniem miasta. Urzędnicy przygotowują mapę terenu Radlina z naniesionymi działkami należącymi do gminy. - Będziemy chcieli na tych działkach określić jakieś standardy utrzymania i uzgodnić to z radnymi. Według określonego standardu będziemy zajmować się działkami. Jeśli np. dana działka ma być koszona 5 razy w roku, tyle razy ją skosimy – tłumaczy dyrektor. Zwiększenie nakładów na utrzymanie będzie wymagało przebranżowienia części załogi. Czesław Brachmański tłumaczy, że ekipa budowlana zostanie zmarginalizowana. Mówi się o 6 osobach, które oprócz bieżącego utrzymania będą zajmować się drobnymi remontami, jak np. załatanie dziury w drodze, naprawa oznakowania, usunięcie awarii w kanalizacji deszczowej. Pisaliśmy już, że miasto prowadzi negocjacje z powiatem w sprawie przejęcia bieżącego utrzymania dróg powiatowych w granicach Radlina. W sumie jest ich około 15 km. Tam ma być skierowana część pracowników ZGK.

Mieszkaniówka prawie po staremu

ZGK w Radlinie dalej będzie administrował mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi. Przy czym dotąd ZGK pobierał czynsze do własnej kasy i z nich finansował remonty. Teraz czynsze trafią bezpośrednio do kasy miasta, natomiast z budżetu będą pieniądze na remonty. - Będziemy prognozować środki potrzebne na remonty – mówi Czesław Brachmański. Zapewnia, że choć czynsze już nie będą zasilać kasy ZGK, pracownicy dalej będą starali się uzyskać jak największą ściągalność. - Jesteśmy świadomi, że jeśli budżet miasta będzie miał mniejsze wpływy, to przełoży się na mniejsze środki dla nas na remonty – tłumaczy dyrektor.

ZGK Radlin jako jednostka budżetowa zacznie działać z początkiem 2012 roku.

Tomasz Raudner

 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~tylko spółka (80.238. * .20) 01.12.2011 16:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

nie dla jednostki budżetowej,tylko spółka, wtedy naprawdę trzeba dobrze pracować,

~Podpisz się... (78.133. * .249) 30.11.2011 11:53

jak narazie najbardziej wydolny jest Ludwik w stawianiu pomnika synkowi za pieniądze podatnika. Innych efektów pracy na rzecz mieszkańców nie widać. A tu link do informacji jak Leszek olał młodych chłopaków z Radlina którzy poszli ćwiczyć do Gdańska.http://www.sportowefakty.pl/inne/2011/10/13/leszek-blanik-nie-spodziewalem-sie-takiego-poparcia/.Teraz został posłem zawodowym i skończył z trenerką, a chłopcy zostali na lodzie. A mieli mieć opiekę ze strony mistrza jak w domu. Tak tatuś i syn niedawno jeszcze zapewniali nawet w tej gazecie.