środa, 13 listopada 2019

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Rybnik zdobywa miliony na drogę Pszczyna – Racibórz. My nie.

29.06.2011 16:32 | 13 komentarzy | acz

Kiedy nasi samorządowcy śpią, ościenne miasta coraz bardziej zbliżają się do rozpoczęcia budowy drogi, która ma połączyć Racibórz z całym Subregionem. Rybnik zdobył potężne dofinansowanie, które pozwoli mu o wiele szybciej zacząć budowę odcinka przebiegającego przez to miasto.

Rybnik zdobywa miliony na drogę Pszczyna – Racibórz. My nie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o tym, że raciborscy włodarze nie robią nic w kontekście budowy drogi Pszczyna – Racibórz. Spory na linii Starostwo – Urząd Miasta powodują, że Racibórz pozostaje w tyle w stosunku do sąsiednich miast.  17 czerwca w Rybniku podpisano umowę na przebudowę infrastruktury drogowej. Nasi sąsiedzi otrzymają ponad 24 miliony z budżetu państwa. Blisko półtora miliona z tej kwoty zostanie przekazanych na stworzenie projektu drogi Pszczyna – Racibórz. – Kiedy w 2014 roku pojawią się pieniądze, chcemy być gotowi z projektem drogi oraz podziałem i wykupem gruntów – powtarza Adam Fudali, prezydent Rybnika. Prezydent ma również wsparcie w radnych, ci zgodzili się, aby z miejskiego budżetu przekazać na opracowanie projektu trzy miliony złotych. Teraz, gdy podpisano umowę, połowa tej kwoty wróci do budżetu. – Obecnie trwają procedury przetargowe – wyjaśnia Lucyna Tyl, rzeczniczka rybnickiego magistratu. – Do końca miesiąca powinno nastąpić podpisanie umowy z potencjalnym wykonawcą, który w pierwszym etapie wykona mapy oraz docelowo przedstawi projektowe koncepcje przebiegu drogi, z różnymi jej wariantami, by można było uruchomić postępowanie środowiskowe, niezbędne dla uzyskania pozwoleń na realizacje inwestycji. Połowa zadania zostanie wykonana w tym roku, w przyszłym powstaną projekty budowlane i wykonawcze – dodaje Lucyna Tyl.

Na brak wiary władz miasta i powiatu w powstanie drogi narzekają radni opozycji. Sprawę poruszano na ostatniej sesji rady miasta. – Chciałbym zaprzeczyć  pojawiającym się co jakiś czas opiniom, że „droga Pszczyna – Rybnik – Opole nie będzie realizowana i możemy o niej zapomnieć” – mówił  Piotr Dominiak, raciborski radny z  zgrupowania RSS Nasze Miasto. –  Z trudnych do zrozumienia powodów tego typu wypowiedzi stanowią próbę wyciszenia tematu i uniknięcia rzetelnych i szczerych konsultacji z raciborzanami w sprawie tej drogi. Posiadam informacje od przedstawicieli Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, że droga Pszczyna – Rybnik – Opole będzie od 2014 r. przedsięwzięciem priorytetowym i z pewnością znajdą się pieniądze na jej budowę. Oczywiście, to nie Miasto Racibórz będzie tę drogę budować, ale to Miasto Racibórz przygotowuje plan zagospodarowania przestrzennego i określa przebieg tej trasy. Obecnie chociażby Rybnik czy Wodzisław Śląski podejmują kroki w tej sprawie, a w Raciborzu temat jest zamiatany pod dywan – przekonywał Dominiak.

 

Ludzie:

Adam Fudali

Adam Fudali

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK